Hlavní navigace

Huawei představilo operační systém HarmonyOS, vydá ho jako open source

9. 8. 2019

Sdílet

HarmonyOS

Huawei dnes oficiálně představilo svůj už nějakou dobu očekávaný operační systém. Jeho finální jméno je HarmonyOS, v Číně pak HongmengOS. Huawei ho může využít jako náhradu za Android, pokud by firma tento systém v budoucnu nemohla používat. Firma ho zároveň nabídne jako open source.

HarmonyOS je zároveň možné mimo chytré telefony používat na řadě dalších zařízení, jako jsou chytré televize, hodiny, počítače, automobily a další. Huawei o HarmonyOS mluví jako o prvním systému postaveným na mikrokernelu, který lze použít ve všech nasazeních.

Podle představitelů společnosti už je HarmonyOS téměř připravený pro nasazení. S nasazováním systému se má začít v Číně, která není závislá na ekosystému západních aplikací a může tak posloužit jako testovací prostředí.

Chytré telefony a počítače s novým systémem se v Číně objeví koncem letošního roku, na globální trhy se pak první zařízení mají dostat od příštího roku. Prvním produktem, který začne HarmonyOS využívat, je Honor Vision TV, který bude dostupný v Číně od 10. srpna.

ARK Compiler systému podporuje jazyky Java, Kotlin, JavaScript, C a C++. HarmonyOS má být kompatibilní s Linuxem, HTML5 a má umět spouštět také aplikace pro Android.

Dostupnost zařízení s HarmonyOS na českém trhu prozatím není jasná. Huawei každopádně uvádí, že na zdejším trhu hodlá nadále investovat. První zprávy ukazují, že Huawei na některých západních trzích vlivem embarga ze strany USA spadly prodeje smartphonů. Prodeje se naopak zvedly doma v Číně. Tamní spotřebitelé na embargo zareagovali patriotismem a tržní podíl Huawei v druhém kvartálu tam narostl na 38 procent.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).