Hlavní navigace

Huawei spouští HiQ, vlastní simulátor kvantového počítače

16. 10. 2018

Sdílet

Huawei Cloud Autor: Jan Sedlák

Čínská technologická společnost Huawei se připojuje k západním hráčům a spustí cloudovou platformu, která simuluje kvantový počítač. Dostala název HiQ a kromě samotného simulátoru je k dispozici programovací framework pro vývoj potřebného softwaru.

Technologie od Huawei zvládne simulovat 42 qubitů (full amplitude) a 81 qubitů (single amplitudes). HiQ má integrovanou distribuovanou architekturu a optimalizaci algoritmů, aby bylo možné obcházet problémy s kapacitou paměti a síťovou odezvou.

Vývojový framework je kompatibilní s ProjectQ (open source framework pro kvantové programování) a jeho součástí je Block User Interface (BlockUI) umožňující hybridní programování.

Huawei otevírá HiQ veřejnosti a umožní přístup vědcům, výzkumníkům, učitelům, studentům a dalším zájemcům. Cílem je podpořit rozvoj kvantových počítačů. Firma ovšem ještě neuvedla, kdy přesně bude HiQ dostupný. Číňané v loňském roce oznámili velkou expanzi svého Huawei Cloudu, který se postupně dostává na světové trhy, včetně různých AI funkcí.

„Nevíme, kdy přijde skutečný kvantový počítač. Chceme ale odborné veřejnosti umožnit ověřit jejich teorie ještě předtím, než se tak stane,“ popsal na konferenci v Šanghaji Man-Hong Yung, hlavní kvantový vědec Huawei. „Kvantové počítače nabídnou novou perspektivu pro AI algoritmy a poskytnou větší výpočetní výkon. Huawei bude nadále v této oblasti navyšovat investice.“

Vývojovou sadu pro kvantové počítání nedávno uvolnil také Microsoft v rámci Quantum Development Kitu. Google zase představil preview svého kvantového procesoru Bristlecone a IBM Q zvládá simulovat 56 qubitů.

Cestu autora na konferenci Connect 2018 organizovala společnost Huawei.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 10. 2018 12:47

    Karel (neregistrovaný)

    Už "kvantové" počítače ukázaly, že něco dokáží spočítat rychleji?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).