Hlavní navigace

Huawei v Česku kvůli vyřazení z tendru podal stížnost k antimonopolnímu úřadu

23. 7. 2019

Sdílet

Sídlo Huawei v Praze Autor: Jan Sedlák

Úřad na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal řešit první stížnost čínské společnosti Huawei, zjistil web Neovlivní.cz. Huawei podalo stížnost kvůli tomu, že české ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, na základě kterého zakazuje ve svých systémech produkty od Huawei (a také ZTE) používat. Huawei také bylo vyloučeno z tendru na Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice. Resort zdravotnictví doposud nic od Huawei nepoužíval.

„Společnost Huawei Technologies (Czech) s.r.o. podala k ÚOHS návrh na přezkum zadávacích podmínek pro veřejnou zakázku – Integrovaný systém uživatelů pro Krajské hygienické stanice, a to z toho důvodu, že jedna ze zadávacích podmínek v podstatě vyloučila z účasti na veřejné zakázce právě společnost Huawei Technologies (Czech) s.r.o.,“ uvádí k tomu samotné Huawei.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), který před Huawei a ZTE koncem loňského roku varoval, nedávno vydal prohlášení, ve kterém říká, že varování „podle dostupných údajů výrazně změnilo pohled na rizikovost zařízení těchto výrobců, která se vyskytují v systémech spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Správci těchto systémů přijali nebo plánují přijmout řadu opatření ke snížení těchto nově vzniklých rizik.“

NÚKIB si také udělal průzkum: „V rámci průzkumu bylo osloveno celkem 126 organizací spadajících pod zákon o kybernetické bezpečnosti a bylo vyhodnoceno 472 systémů kritické informační infrastruktury (KII), významných informačních systémů (VIS) a informačních systému základních služeb (ISZS). Z celkového počtu 126 oslovených organizací jich 75 uvedlo, že zařízení výše uvedených společností nepoužívá, 49 je používá a dvě ještě nedodaly požadované podklady.“

Kybernetický úřad zároveň dodává, že za nejefektivnější opatření lze označit vyvarování se rizikových aktivit nebo vyloučení rizikových prostředků, tedy Huawei a případně ZTE.

Kolem stížnosti Huawei k ÚOHS by mohlo být více jasno během týdnů. Očekává se, že by rozhodnutí mohlo pro další instituce návod, jak vůči čínským firmám postupovat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).