Hlavní navigace

IFPI: Příjmy ze streamingu hudby meziročně stouply o 45 %

24. 3. 2021

Sdílet

Prodeje hudby v ČR v roce 2020 Autor: Národní federace hudebního průmyslu
Prodeje hudby v ČR v roce 2020.

Příjmy ze streamingu hudby v roce 2020 stouply meziročně o 45 %. Informovala o tom Národní federace hudebního průmyslu. Loňský rok také potvrdil dominanci digitálních prodejů nad prodeji fyzických nosičů, kdy příjmy z digitálních prodejů se na celkových tržbách podílí ze tři čtvrtin. Navzdory pandemii tak příjmy hudebního průmyslu meziročně stouply o 8 % na 1,183 miliardy korun.

„Tříčtvrtinový podíl příjmů z digitálních prodejů naznačuje jednoznačný trend v konzumaci hudby, který byl v období pandemie a vládních opatření ještě umocněn. V porovnání s rokem 2019 je nárůst příjmů z digitálních prodejů značný, a to o celých 40 %,“ uvedla federace.

Největší podíl na streamingu hudby v Česku mají globální služby jako Spotify, Apple Music, YouTube Music, Deezer nebo Amazon Music. „Dorůstá tak generace mladých lidí, kteří již nepotřebují vlastnit fyzický nosič, a proto jim jsou bližší hudební digitální služby,“ vysvětluje federace v tiskové zprávě.

Počet předplatitelů streamingových služeb se podle odhadu federace v Česku loni zvýšil o 300 tisíc na celkový 1 milion lidí. Umělci díky streamingu utržili za loňský rok 565 milionů korun. Dlouhodobě naopak klesají příjmy z downloadů hudby. Meziroční pokles v roce 2020 činil 18 % a downloady představují už pouze 3 % z celkového objemu digitálních prodejů.

Prodeje hudby v ČR v roce 2020.
Autor: Národní federace hudebního průmyslu

Prodeje hudby v ČR v roce 2020.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Novinář a moderátor, redaktor Lupa.cz a spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve působil také v marketingu a pracoval ve státní správě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).