Hlavní navigace

Illichovo bezpilotní letadlo Zuri získává 600 tisíc eur od Barty a spol.

22. 10. 2018

Sdílet

Zuri

České bezpilotní letadlo Zuri, za kterým stojí zakladatel Jyxo.cz Michal Illich, získává investici ve výši 600 tisíc eur. Peníze poskytl tuzemský fond Pale Fire Capital Jana Barty, Dušana Šenkypla a Davida Holého. Investice je ve formě konvertibilního úvěru.

Zuri pracuje na bezpilotním letadle s vertikálním vzletem a přistáním (VTOL). Spojuje koncept koptéry a letadla a má být určený k přepravě až čtyř osob. Letadlo nevyžaduje přistávací dráhu a za necelé tři hodiny má zvládnout dolet až 700 kilometrů.

Český letoun prozatím otestoval zmenšený prototyp s rozpětím dva metry a nyní se chystá testování na modelu s pěti metry. Získané finance se mají využít na posílení vývoje. V další fázi má vzniknout prototyp s rozpětím 12 až 15 metrů, který poslouží k vývoji finálního konceptu. Zuri chce v příštím roce najmou deset lidí do technického týmu.

„Víme, že díky investici můžeme prototyp představit na konci příštího roku. Nyní si dokážeme zajistit technologii pro vlastní vývoj bateriových modulů a chceme také urychlit vývoj klíčových součástí letadla, zejména řídících systémů a VTOL zařízení vhodných pro osobní přepravu. Konstrukční výrobu plánujeme outsourcovat, protože je to efektivnější,“ uvádí Michal Illich.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).