Hlavní navigace

Intel: většina novějších čipů s chybami Meltdown a Spectre dostane opravu do týdne

9. 1. 2018

Sdílet

Šéf firmy Intel Brian Krzanich na veletrhu CES v Las Vegas znovu ujišťoval, že jeho firma i další výrobci procesorů dělají všechno pro to, aby opravili nedávno zveřejněné chyby v zabezpečení svých čipů. Zranitelnosti známé pod jmény Meltdown a Spectre teoreticky umožňují útočníkům přistupovat k datům v paměti počítače či mobilního zařízení.

Podle Krzaniche Intel nemá žádné informace o tom, že by chyby někdo už v praxi zneužil. To samo o sobě samozřejmě není informace, která by mohla uživatele uklidnit. Důležitější je, že Intel by měl do týdne vydat opravné balíčky pro své procesory, které by měly chyby opravit u asi 90 % čipů vyrobených v posledních pěti letech. Zbytek novějších čipů se má opravy dočkat do konce ledna, prohlásil šéf Intelu.

Kdy (a zda vůbec) se opravy dočkají i starší procesory, zatím není jasné. Krzanich mluvil i o možných dopadech patchů na výkon procesorů. Zopakoval stanovisko Intelu, že jsou závislé na druhu jejich vytížení a Intel se do budoucna bude snažit propady ve výkonu co nejvíce omezit.

Své první opravy postupně vydávají také výrobci operačních systémů. Apple v pondělí vydal iOS 11.2.2, který obsahuje opravy pro prohlížeč Safari a jeho renderovací jádro WebKit. Svůj patch pro Windows uvolnil i Microsoft a někteří uživatelé s procesory AMD podle serveru Computerworld hlásí, že po jeho instalaci mají problémy s nastartováním systému.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 1. 2018 16:15

  . . (neregistrovaný)

  jedná se o SW opravu, resp. záplatu.

  Nejedná se o typ chyb, že by někde programátor/návrhář udělal botu, ale jde o logickou chybu designu čipu, týká se celého spektra procesorů a "oprava" si vyžádá výrazné zásahy do procesoru, může to trvat jednu až dvě generace (verzí procesoru, ne lidské).

  Zároveň je možné, že touhle chybou to nekončí a objeví se další podobné situace, které se dají šikovností zneužít. Náznaky jsou již nějakou dobu, jen je všichni ignorovali než se objevil jasně zdokumentovaný funkční kód využívající slabiny.

 • 10. 1. 2018 0:04

  honza (neregistrovaný)

  Nebudou staženy. Ono je dost dobře možné, že ta chyba je tam "záměrně", protože procesor je s ní o dost rychlejší. Tedy byl než přišly softwarové opravy. Teď se začne rychost měřit se SW opravami, takže nový HW opravený procesor bez SW opravy bude zase vycházet rychlejší. Ve výsledku ale bude zřejmě pomalejší než starší procesor bez SW opravy.

 • 9. 1. 2018 14:35

  tom (neregistrovaný)

  A co dnes prodavane rocesory? Jak jsou na tom? Budou stazeny z trhu? A kdy je nahradi nove bez teto chyby?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).