Hlavní navigace

„Internetizátor“ Malý v Bruselu podepsal spolupráci Česka v AI nebo blockchainu

17. 4. 2018

Sdílet

Ondřej Malý

Náměstek pro internetizaci na ministerstvu průmyslu a obchodu Ondřej Malý minulý týden v Bruselu podepsal čtyři deklarace, v rámci kterých se Česká republika hlásí ke spolupráci Evropské unie ve čtyřech oblastech točící se kolem nových technologií a vědy.

Prohlášení v jednotlivých deklaracích jsou dost obecná. Příliš konkrétních úkolů v nich k nalezení není, případně nejsou více rozvedeny. Český podpis nicméně může sloužit jako nástroj pro prosazování agendy na domácí půdě a odkazování se k podepsaným spolupracím.

První z deklarací se věnuje umělé inteligenci. Zde se mimo jiné píše o tom, že by země měly umožnit lepší přístup k otevřeným datům, která by pak měla jít k AI využít.

Vedle toho se Česko připojilo k pozičnímu dokumentu států Visegrádské čtyřky směrem k umělé inteligenci. Mluví se v něm například o standardech, otevřených API a zavedení nástrojů k otevírání dat, díky čemuž se umožní výzkum a vývoj kolem AI.

Druhá deklarace se zaměřuje na technologii blockchain. EU chce do projektů podporujících blockchain investovat téměř 300 milionů eur. Deklarace mimo jiné zmiňuje, že každá země, která se k podpisu připojila, určí zástupce, který v oblasti blockchainu bude komunikovat s Evropskou komisí.

Další deklarace pak podporuje snahy propojit evropské databanky, které schraňují genetické informace uložené v DNA. To má pomoci ve výzkumu nemocí. Poslední deklarací je podpora takzvaného Inovačního radaru, tedy online nástroje pro spolupráci kolem inovací.

Česko se také počátkem letošního roku připojilo ke spolupráci zemí Evropské unie při budování sestavy superpočítačů v hodnotě miliardy eur.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).