Hlavní navigace

Internetoví podvodníci získávají od Čechů desítky milionů korun, stačí slíbit lásku

30. 9. 2021

Sdílet

Vyhledávání - vyhledávač - klávesnice - lupa Autor: Depositphotos

Policie znovu varuje před důvěřivostí lidí, kteří se na sociálních sítích seznámí s podvodníky a s vidinou romantického vztahu jim pošlou značné sumy peněz. „Podvodů jsou vyšší desítky ročně a škody jsou v desítkách milionů korun,“ uvedl pro Lidové noviny Jakub Vinčálek z Policejního prezidia.

Scénář je stále stejný. Podvodníci osloví ženy i muže přes Facebook nebo e-mail, píšou si s nimi několik týdnů až měsíců, a potom pod různými záminkami žádají peníze. Typicky potřebují uhradit letenky či jízdenky do České republiky. „Po zaplacení přicházejí další žádosti o peníze a z různých důvodů je odkládáno vzájemné setkání,“ dodal policejní mluvčí Vinčálek.

Typickou obětí je podle novin rozvedená žena po padesátce, která na facebookovém profilu v příslušné kolonce uvádí, že je nezadaná. Letošním hitem je, že se podvodníci vydávají za osamělé americké vojáky na misích. Následují fiktivní pracovníci těžebních společností, kteří uvízli na ropné plošině a potřebují peníze.

V řadě případů ale naletí i muži, na které se specializují „nevěsty z Východu“. Například muž z Jablonecka takto poslal domnělé nápadnici z Ruska 180 tisíc korun.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 4. 10. 2021 8:39

  Martin P.

  Naprosto normální přenesení papírového podvodu do světa internetu. Tenhle podvod je tu desítky let. Pouze počtem uživatelů se to přelivá. V papírové podobě to bude mít už i třeba sto let.

  Jediné co mě vadí je, že tyhle osoby náchylné k tomu podvodu. Se v jiném případě se staví do role dohlížitele nad dětmi , které chránit před tím nebezpečným Internetem...

 • 1. 10. 2021 15:37

  wm6x

  Na Facebooku se objevuje jiný podobný druh útoku kde se útočník vydává za známého herce nebo zpěváka. Ze začátku spamuje na oficiální stránce svoji předlohy, potom o vás v messengeru zjišťuje takové základní informace jako odkud jste, co děláte nebo kterou desku máte nejraději a nakonec začne nabízet předražený merchandise nebo požadovat peníze pro charitu. Takových už jsem za poslední rok a půl viděl několik desítek, nicméně většinu útočníků Facebook po několika dnech zablokuje

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).