Hlavní navigace

Internetu vadí zákon o Vojenském zpravodajství. Premiérovi letí dopis

30. 1. 2017

Sdílet

Zástupci tří profesních internetových organizací dnes poslali premiérovi otevřený dopis. Upozorňují na nedostatky, které přináší novela zákona o Vojenském zpravodajství, která byla dnes projednávána v parlamentu.

Pod dopisem je podepsán šéf CZ.NIC Ondřej Filip, Zdeněk Zajíček z ICT Unie a Martin Semrád za NIX.CZ. Scéna varuje před nebezpečím pro svobodu a soukromí, které aktuální znění návrhu zákona přináší. „Je alarmující, že ačkoliv je deklarováno, že zařízení VOZ nebudou provádět plošný odposlech, ze své podstaty přes ně bude nekontrolovaně procházet téměř veškerý internetový provoz. Ačkoliv to zákon vylučuje, bude technicky možné odposlechnout jakýkoliv provoz v síti (libovolného uživatele) pouze na základě rozhodnutí administrátora systému. To generuje vysoká bezpečnostní rizika v případě selhání konkrétního jedince nebo například v situaci, kdy nějaký hacker prolomí systém VOZ a využije tuto infrastrukturu ke svým cílům,“ tvrdí otevřený dopis

Signatáři dopisu navrhují, kromě jiného, premiérovi pozastavení legislativního procesu a opětovné otevření diskuse o podobě zákona i s odborníky a zástupci internetové scény. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 1. 2017 22:52

    Klik je cvik (neregistrovaný)

    Ohraná deska :) Vlk se nažral a koza zůstala celá :)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).