Hlavní navigace

IT Distributor eD system je po kybernetickém útoku už pátý den nedostupný

15. 6. 2020

Sdílet

Hack - hacker - kód Autor: stevanovicigor / depositphotos

IT distributora eD system, který patří mezi největší v republice a jenž operuje také na dalších sousedních trzích, vyřadil minulou středu blíže nespecifikovaný kybernetický útok na jeho dodavatele. Výpadek měl podle vyjádření společnosti trvat maximálně den, distributor ale provoz svých systému dosud neobnovil.

Útok, který proběhl v noci z úterka na středu 10. června, směřoval na softwarového a hardwarového dodavatele a podařilo se jeho prostřednictvím shodit de facto kompletní infrastrukturu společnosti eD systém. Nefungují weby, e-shopy pro partnery (český, slovenský, polský a evropský), e-maily, informační systémy (objednávky, naskladňování a vyskladňování zboží), systém datové výměny.

„Považujeme za naši zodpovědnost zaručit naprostou bezpečnost a stoprocentní garanci služeb vůči klientům a partnerům. Při zprovoznění chceme mít jistotu, že vše bude fungovat tak, jak jsou naši zákazníci zvyklí. Dokud si nebudeme jisti, že můžeme garantovat stoprocentní kvalitu našich služeb, nebudeme je spouštět,“ napsala firma v dnes aktualizovaném prohlášení.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 16. 6. 2020 12:19

  Josef V

  1) Nechtěl bych být v kůži adminů
  2) 7 dní a postupné nahazování služeb naznačuje, že všechno instalují od nuly a následně importují pouze data ze záloh. Kdyby nahrávali zálohy celých systémů, tak by to nejspíš netrvalo tak dlouho.
  3) Bůhví, kdy obnoví všechno. Skoro to vypadá, že jim sundali i hodně legacy věci o kterých se mezi správci říkalo "na to prosím tě nešahej, to nějak funguje a nikdo neví k čemu to je a jak přesně to funguje. Hlavně to neaktualizuj!".

 • 16. 6. 2020 10:01

  Petr Silon

  No, dnes je 7 den od napadení a eDéčko stále nejede. Ani eLinkx.
  Nějaký postup je na https://www.edecko.cz/2020/06/10/nedostupnost-ed-shopu-a-e-mailu/
  To jsou pořádně v prde...
  No, převážne jedou na MS technologiích. Tak, good luck s obnovou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).