Hlavní navigace

Japonský operátor zvládl 27Gb/s přenos na 5G síti

26. 11. 2018

Sdílet

5G rekord

Japonský mobilní operátor NTT Docomo společně s Mitsubishi Electric mají za sebou zajímavý přenosový rekord na 5G síti, podařilo se jim stáhnout data rychlostí 27 Gb/s (3375 MB/s).

Rychlosti nebylo dosáhnuto v laboratoři, ale v jakési limitované simulaci reálného provozu. Stahování probíhalo z pohybujícího se terminálu v podobě jedoucího auta, které jezdilo v dosahu základnové stanice.

Nutno ale dodat, že vůz se pohyboval v přímé viditelnosti od stanice, byl na síti pravděpodobně sám a také nedošlo ani k handoveringu – předávání spojení mezi více základnovými stanicemi a musel být vybavený speciální velkou anténou.Vůz dosáhl rekordu, když se pohyboval pouhých 10 metrů od stanice, na desetkrát větší vzdálenosti již rychlost spadla na 25 Gb/s. Rychlosti bylo dosáhnuto s využitím až 500 MHz šířky pásma a 16 paralelních MIMO streamů.

I přes nestandardní konfiguraci jde ale o zajímavý rekord – ukázalo se totiž, že mobilní stahování dat může být rychlejší než rychlost jejich zápisu na běžně dostupná komerční SSD.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).