Hlavní navigace

Je Hana Lipovská ve střetu zájmů? Zákon o ČT je starý, říkají sněmovní právníci

Sdílet

Filip Rožánek 26. 4. 2021
Jana Bobošíková a Hana Lipovská Autor: Facebook Jany Bobošíkové

Členové volebního výboru Poslanecké sněmovny obdrželi stanovisko k možnému střetu zájmů členky Rady České televize Hany Lipovské. Právní názor vypracoval legislativní odbor sněmovny. Na možný střet zájmů upozornil výbor poslanec Jan Bartošek (KDU-ČSL), podle něhož je nepřijatelné, aby členka Rady ČT zpracovávala politická a mediální stanoviska jménem institutu, který založila společně s Janou Bobošíkovou.

„Přikláníme se k názoru, že jmenovaná jako členka Rady ČT by neměla jménem jakéhokoliv veřejného subjektu vyjadřovat své názory a postoje především ve věcech, které spadají podle § 8 cit. zákona do působnosti Rady ČT, neboť taková vyjádření mohou zpochybňovat její nezávislost nebo nestrannost při výkonu funkce členky Rady ČT,“ sdělili poslancům sněmovní právníci.

Plné znění dokumentu získal a zveřejnil web Seznam Zprávy.

Sněmovní legislativci ovšem jedním dechem upozornili, že právní úprava obsažená v zákoně o České televizi je dost obecná a zastaralá. Zákon vznikl v roce 1991 a přes pozdější novelizace se některé jeho pasáže nikdy dostatečně neupravily. Na jednu stranu tedy zakazuje radním vystupovat ve prospěch různých občanských sdružení, zároveň však nereflektuje, že od roku 2014 byla občanská sdružení nahrazena novými právními formami organizací.

Na to ostatně ve svých vyjádřeních poukazuje také sama Hana Lipovská, která žádný střet zájmů nepociťuje, neboť Institut svobody a demokracie, jehož jménem vystupuje, je po právní stránce „zapsaný ústav“. A o něm v zákoně o České televizi není řeč.

„Posouzení možného střetu zájmů a rozhodnutí v této věci pak náleží do působnosti celé Poslanecké sněmovny s tím, že návrh na odvolání jmenované z Rady ČT může předložit jak volební výbor, tak i kterýkoliv poslanec,“ podotýkají sněmovní právníci. Ti zároveň doporučují obrátit se na experty na mediální právo, závazný výklad by však mohl dát pouze soud.

Nejbližší schůze volebního výboru proběhne v úterý 27. dubna.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.