Hlavní navigace

Jednání o reformě copyrightu odložena, státy EU se zasekly na článku 11 a 13

Sdílet

David Slížek 21. 1. 2019

Jednání o reformě autorských práv v EU se opět odkládá. Zástupci členských států EU se v pátek 18. ledna neshodli na kompromisní podobě návrhu nové směrnice a původně plánované pondělní jednání trialogu tak bylo zrušeno, informoval deník Financial Times (FT, paywall).

Vyjednavači nedokázali najít shodu zejména na textu kontroverzního článku 11 a článku 13. Ten první dává médiím výlučná autorská práva k šíření jejich obsahu online a druhý stanovuje odpovědnost webů za sdílení obsahu, který na ně nahrají uživatelé.

Podle FT byla na pátečním jednání kamenem úrazu mimo jiné definice toho, jak dlouhé úryvky mediálních textů by měly bý autorským právem chráněny – zda by mělo jít o delší úseky článků, nebo například jen několik konkrétních slov. 

Zástupci států se nedokázali shodnout ani na tom, jestli by z odpovědnosti podle článku 13 měly být vyjmuty malé a střední firmy (s obratem pod 20 milionů eur ročně, navrhuje Německo). A dohoda nepadla ani na tom, jak z filtrování autorského obsahu vyjmout například parodie a podobný uživatelský obsah.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.