Hlavní navigace

Kladno končí s e-bikesharingem, byl moc drahý

Sdílet

Karel Wolf 21. 2. 2019
Bike sharing v Číně Autor: Jan Sedlák

Kladno končí s provozem prvního českého e-bikesharingu s elektrokoly od firmy Homeport, provoz byl prý tak drahý, že jej muselo město těžce dotovat. Nahradit jej má nový systém sdílených kol, který vzejde z otevřeného výběrového řízení.

Průměrný náklad 300 až 500 korun na jednu jízdu, celkem cca 7 milionů korun z městské pokladny, kromě toho jsou podle dodavatele elektrokola po necelém roce provozu tak poničená, že na jejich opravu bude nutné vynaložit další téměř milion korun, což jednu jízdu prodražuje o dalších více než 40 Kč. Taková má být podle kladenského radnice bilance Freebike elektrokol, která od června do listopadu loňského roku ve městě fungovala coby první český ebikesharing.

Systém zavedlo bývalé vedení města. Kromě vysokých nákladů vykazoval další problémy, radnice za něj také společně s firmou SAMK dostala pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže proto, že zakázku na elektrokola rozdělily. Město Kladno proto současná elektrokola dál provozovat nebude a ve výběrovém řízení vybere nového dodavatele sdílených kol.

Elektrokola vyšla městskou pokladnu na přibližně 7 milionů Kč. Z toho Sportovní areály města Kladno (SAMK) zaplatily 4,6 milionů Kč, výnosy z provozu byly 278 tisíc Kč. Náklady samotného města Kladno byly 2,6 milionů Kč.

„Šlo o velmi drahý systém. Vezmeme-li fakt, že se celkem uskutečnilo cca 24 000 výpůjček, jedna jízda na elektrokole v průměru vyšla na cca 300 Kč, některé dny dokonce na 500 Kč,“ říká primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek.

„V současné době řešíme ukončení celého projektu včetně odkoupení elektrokol,“ říká radní pro oblast sportu a cestovního ruchu statutárního města Kladno Jiří Chvojka a dodává: „Nevyužitý kredit bude uživatelům vrácen v hotovosti na recepci Sport Hotelu Sletiště každý všední den od 6.00 do 17.00 hodin. Více informací případně sdělí call centrum Freebike (607 035 793).“

Nevyužitý kredit se bude vracet podle občanského zákoníku po dobu 3 let. Pro vrácení se bude třeba prokázat loginem a PINem Freebike účtu, po vyplacení bude účet deaktivován. Kromě předplatného a vrácení elektrokol provozovateli se radnice a SAMK zabývají také dříve pořízenými parkovacími zařízeními.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.