Hlavní navigace

Kladno začíná ukazovat přesné příjezdové časy autobusů MHD

15. 5. 2019

Sdílet

MHD Kladno

Kladno je další z českých měst, které zkouší zavádět koncepty takzvaného chytrého města. Aktuálním projektem je spuštění digitálních cedulí, které budou hlásit skutečné příjezdy autobusů. Město už první tabuli instalovalo na zastávce Sítná a do konce května se má takto vybavit 63 stanic.

Systém funguje na základě GPS jednotek umístěných v autobusech a systém přepočítává čas příjezdu do zastávky. Informace jsou pak posílány na jednotlivé digitální označníky. Ty rovněž ukazují čísla linek, cílové stanice, aktuální čas, teplotu a dopravní omezení.

Kladno se dle svých slov inspirovalo v Anglii. Tabule vznikají v rámci projektu Digitální telematika, který vyjde na 23,4 milionu korun s tím, že 85 procent peněz jde z Evropské unie a pět procent ze státního rozpočtu.

Dopravní telematika má přinést i další funkce, město mluví o bezplatném Wi-Fi internetu. „Označníky rovněž budou podávat informace nevidomým, například automaticky hlásit názvy zastávek uvnitř vozů po vjezdu autobusu do její blízkosti. Dosud museli cestující pro informaci stisknout v autobuse tlačítko. Kromě senzoru na měření teploty v místě zastávky, budou označníky schopny měřit i hladinu hluku v lokalitě. Informace získané prostřednictvím těchto čidel mohou sloužit například k sestavování teplotních map města nebo při kontrole dodržování hlukových norem dopravy. Naší vizí je, aby i k těmto informacím měla v rámci otevřenosti radnice přístup veřejnost. Teplotní čidlo bude hlídat i samotný označník, například zda v zimě nebezpečně nevymrzá, nebo se v létě nepřehřívá. Označníky jsou vybaveny tak, aby se k nim mohly připojit další senzory, které budou hlídat například hladinu polétavého prachu a tak dále,“ uvádí Kladno.

Město dále informace dává k dispozici v mobilní aplikaci Město Kladno, která je dostupná pro Android a iOS. „Mobilní telefony se se systémem spojí automaticky přes ‚Bluetooth majáček‘ (beacon) instalovaný na všech zastávkách ve chvíli, kdy se cestující ke stanici přiblíží, a nabídne mu v aplikaci informaci o příjezdech autobusů. Náklady na servis a údržbu projektu Dopravní telematika během pěti let se odhadují na 4,2 milionu,“ dodává radnice.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).