Hlavní navigace

Konec kuriózní úplatkové kauzy v Českém rozhlase. Soud očistil trojici obžalovaných

11. 3. 2020

Sdílet

Jiří Balvín

Obvodní soud pro Prahu 2 zastavil trestní stíhání bývalého ředitele České televize Jiřího Balvína, někdejšího náměstka generálního ředitele Českého rozhlasu Michala Koliandra a podnikatele Jana Hnilici. Stíháni byli za údajnou korupci při prodeji nevyužívaného majetku Českého rozhlasu, konkrétně zámečku v Přerově nad Labem, kde kdysi sídlil rozhlasový archiv.

Podle obžaloby se trojice mužů pokusila uplatit bývalého ředitele rozhlasu Petera Duhana kvůli chystanému prodeji zámečku. Podnikatel Hnilica o něj měl zájem a údajně předal Balvínovi 250 tisíc korun, který sumu podle žalobců předal Koliandrovi. Rozhlasový náměstek si podle obžaloby polovinu částky nechal a druhou půlku donesl tehdejšímu řediteli Duhanovi jako „zálohu na chystaný prodej zámku“.

Případ byl poměrně zamotaný a kuriózní, Hnilica totiž beztak podal suverénně nejvyšší nabídku na odkup zámku ze všech zájemců. Úplatek v tom kontextu nedával logiku. Znalecký posudek zněl na zhruba 22 milionů korun, podnikatel nabídl 33 milionů korun.

První soud trojici osvobodil, po zásahu odvolacího soudu ji ale odsoudil k podmíněným a peněžitým trestům. Případ nakonec doputoval až k Ústavnímu soudu, který loni tresty zrušil a nařídil nové projednání. Výsledkem je zastavení trestního stíhání. „Zastavení trestního stíhání se týká všech tří obviněných,“ potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 pro Českou televizi.

V usnesení o zastavení trestního stíhání soud poukázal například na hrubé rozpory ve výpovědi tehdejšího generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana, která byla jediným důkazem v neprospěch obžalovaných. Duhan například tvrdil, že mu Koliandr peníze dal 14. února 2015 v jeho kanceláři. Koliandr ale doložil, že od 7. do 28. února byl na zahraniční dovolené v Itálii.

„Je vysoce nepravděpodobné, že by jel 680 kilometrů, aby předal tehdejšímu generálnímu řediteli úplatek, a poté jel 680 kilometrů zpět, aby dokončil probíhající dovolenou s rodinou,“ prohlásil podle Hospodářských novin soudce Milan Rossi.

Nevyužitý památkově chráněný zámek mezitím stále vlastní rozhlas, který ročně platí zhruba čtvrt milionu korun za nutnou údržbu. Budovy se snaží zbavit už mnoho let, prodej však aktuálně komplikuje předkupní právo, které si nárokuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Rozhlas plánuje zámek prodat ve veřejné soutěži.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).