Hlavní navigace

Kyberútočníci vyřadili provozovatele ropovodů, americká vláda vyhlásila stav nouze

Sdílet

Ondřej Novák 10. 5. 2021
Colonial Pipeline Autor: Printscreen, Lupa.cz

Americká vláda v neděli přijala nouzová opatření pro zajištění transportu paliv z rafinerií v Texasu do dalších částí USA, a to v návaznosti na kyberútok, jehož cílem byl provzovatel produktovodů Colonial Pipeline. Organizace se stala terčem ransomware. Informovala o tom BBC.

Útočníci podle BBC patří ke kyberzločineckému gangu DarkSide a minulý čtvrtek se jim podařilo z Colonial Pipeline ukrást 100 GB dat. V pátek pak některé napadené počítače vyřadili z provozu a organizaci zaslali žádost o výkupné, jinak prý ukradená data zveřejní. Colonial Pipeline situaci řeší ve spolupráci s bezpečnostními složkami, experty na kyberbezpečnost a americkým ministerstvem energetiky.

Nouzová opatření, která přijala americká vláda, například rozvolňují podmínky pro řidiče cisteren z 18 států unie. Řidiči mohou při převážení benzínu, nafty a leteckého petroleje jezdit v přesčasech. Kolem pobřeží pak palivo převáží i tankery. Nouzová opatření podle BBC ale ani zdaleka nedokáží suplovat kapacitu vyřazených produktovodů.

BBC také upozorňuje, že ačkoliv gang DarkSide není zdaleka největší zločineckou organizací, která se zaměřuje na ransomware firem, případ poukázal na nebezpečnost těchto útoků pro kritickou státní infrastrukturu. Kromě toho, celý segment kyberzločinu nebývale roste a dosahuje hodnoty desátek milionů liber.  

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.