Hlavní navigace

Ladislav Lhotka z CZ.NIC je autorem dalšího internetového standardu IETF

19. 3. 2019

Sdílet

CZ.NIC - logo

Vedoucí Laboratoří CZ.NIC Ladislav Lhotka je podepsaný jako spoluautor u dalšího internetového standardu. Zhruba před rokem se společně s výzkumníky z firem Cisco a Huawei podílel na standardu RFC 8349, který definuje základní datový model pro konfiguraci a správu IPv4 a IPv6 směrovačů napsaný v jazyce YANG. Nyní přichází se standardem RFC 8528, jehož dalším autorem je Martin Björklund z organizace Tail-f.

Standard vycházející z organizace IETF, kde je Lhotka aktivním členem, je označován jako YANG Schema Mount. RFC 8528 „definuje volitelné rozšíření jazyka YANG pro modelování konfiguračních a stavových dat. Toto rozšíření, nazvané Schema Mount zavádí další metodu kombinování datových modelů do větších celků. Co se oblastí využití týče, tak jednou z těch hlavních mohou být různé systémy s virtualizací, v nichž jsou datové modely virtuálních počítačů nebo routerů součástí širšího modelu hostitelského zařízení.“

Lhotka vedle dvou zmiňovaných stojí za několika dalšími, a sice RFC 6110, RFC 7951, RFC 7952 a RFC 8022, který byl nahrazen RFC 8349.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).