Hlavní navigace

Lokalizace na tísňové lince bude přesnější, v Česku startuje systém AML

12. 2. 2020

Sdílet

Advanced Mobile Location, AML

Odesílání polohy v rámci tísňových linek v Česku bude přesnější. Hasičský záchranný sbor oznámil, že spustil systém lokačních SMS ve formátu Advanced Mobile Location (AML).

Ten dokáže polohu osoby zjišťovat na základě dat ze satelitních služeb jako jsou GPS nebo Galileo a zároveň pomocí Wi-Fi sítí v okolí. Doposud se poloha zjišťoval z údajů mobilních vysílačů, které jsou do AML rovněž zahrnuty.

Pilotní provoz AML bude probíhat na území Prahy a postupně se má rozšířit do celé České republiky. Podpora startuje nejdříve pro zařízení s Androidem. AML používá 21 zemí světa. Více informací o systému je k dispozici na webu EENA.

„V praxi to bude vypadat tak, že pokud vytočíte jedno z tísňových čísel (112, 150, 155, 158), vyšle váš chytrý telefon operátorovi nejpozději do 25 sekund automaticky zprávu s vaší přesnou polohou. Tato vaše poloha se operátorovi automaticky zobrazí na monitoru v mapě. Tato doplňková služba se spustí ve všech chytrých telefonech s operačním systémem Android automaticky. Není tedy potřeba instalovat jakoukoli aplikaci, povolovat polohové služby nebo přenastavovat telefon. Služba je bezplatná,“ uvádí hasiči.

Na spuštění AML zareagovala i populární aplikace Záchranka, která pro sebe i nadále vidí využití: „AML je skvělá služba, která poskytuje informace o poloze události bez mobilní aplikace. Nevíme však kdo volá, co je za problém, jaký je zdravotní profil volajícího, či koho kontaktovat v případě, kdy hovor vypadne. Proto, je dobré pro volání linky 155 i nadále využívat Aplikace Záchranka. Dokáže navázat přímý zabezpečený datový kanál pro převod doplňujících informací o pacientovi/člověku v nouzi a jeho stavu. Je přímo napojena také na další složky jako je horská nebo vodní záchranná služba. Navíc zavoláním z aplikace se automaticky aktivuje i technologie AML. Volání přes aplikaci tak poskytne o člověku, který potřebuje zdravotnickou záchrannou službu, více informací – kromě polohy již zmíněné zdravotní údaje, kontakty na osoby blízké, rodné číslo aj. Navíc je poloha přenesena jak prostřednictvím aplikace, tak pomocí technologie AML. Obě služby se tak skvěle doplňují v poskytování té nejpřesnější lokalizace, identifikace a klasifikace události.“

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).