Hlavní navigace

Lukačovičovo Windy jako první integruje data o bouřkách a blescích

9. 7. 2018

Sdílet

Windy

Služba Windy (dříve Windyty), kterou rozjel a kterou vede zakladatel Seznamu Ivo Lukačovičintegruje další zdroj dat pro vizualizaci počasí po celém světě. Windy nyní umí zdarma zobrazovat údaje od The European Centre for Medium-Range Weather Forecasts (ECMWF) zaměřené na bouřky a blesky.

Windy zobrazuje desetidenní predikce bouřek ve tříhodinových stopách a uvádí, že data od ECMWF integruje jako první aplikace zaměřená na počasí. Celkově už nabízí 35 atmosférických jevů.

Nová vrstva počasí je určená pro všechny, kdo s bouřkami operují. Windy používají například rybáři, sportovci, piloti, média a podobně. Windy uvádí, že blesky každý rok zabijí kolem 20 tisíc lidí a zraní dalších 240 tisíc. Aplikace má v tomto ohledu pomoci.

ECMWF je nezávislá organizace, která i díky superpočítačům operuje s daty o počasí. Subjekt je podporovaný řadou evropských států, ke spolupráci se v roce 2001 připojila také Česká republika.

Českou službu v současné době používá 300 tisíc lidí denně. V sezóně hurikánů se číslo vyšplhá až k šesti milionům unikátů denně. Návštěvnost roste o zhruba 300 procent ročně. Firma do Prahy postupně nabírá vývojáře.

Na základě Windy pod Seznamem vznikly mezinárodní Windy Maps. Windy vyhrálo poslední Křišťálovou Lupu v kategorii Globální projekty českých tvůrců. Lukačovič také vedle Windy stojí za technologií Melown.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.