Hlavní navigace

Maďaři mají připravené miliardy na investice do českých startupů

Sdílet

Jan Sedlák

Na tuzemském trhu je už nějakou dobu více rizikového kapitálu, než kolik je životaschopných produktů a startupů, přesto se objevují další a další fondy. Nově chtějí v Česku do začínajících technologických firem investovat také Maďaři točící se mimo jiné kolem benzinek MOL.

Skupina investorů konkrétně založila společnost Lead Ventures, skrze kterou chtějí během pěti let v regionu střední a východní Evropy investovat 100 milionů eur, tedy asi 2,6 miliardy korun.

„Společnost vytvořila dva kapitálové fondy, každý v hodnotě 50 milionů eur. MOL a MFB Invest, investiční část Maďarské rozvojové banky (MFB), vyčlenili do prvního fondu po 25 milionech eur s cílem zaměřit se především na maďarské investice. MOL figuruje i ve druhém fondu, kde poskytne dalších 25 milionů eur, stejně jako Maďarská banka pro export a import (Exim). Prostřednictvím tohoto fondu chce Lead Ventures podpořit již zaběhnuté startupy v České republice, na Slovensku a dalších evropských zemích,“ uvádí společnost.

Lead Ventures chce průměrně investovat dva miliony eur. Firmu nejvíce zajímají startupy z oblasti internetu věcí, maloobchodu, energetiky, udržitelnosti, mobility a petrochemie. Firma prozatím žádné konkrétní investice neoznámila. První větší investice se očekává kolem října.

Podnik vede Abel Galacz, který deset let dělal viceprezidenta MOL pro rozvoj firemního byznysu a v Česku se mimo jiné podílel na převzetí čerpacích stanic Lukoil a Agip.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory