Hlavní navigace

Maďaři mají připravené miliardy na investice do českých startupů

24. 7. 2018

Sdílet

Lead Ventures

Na tuzemském trhu je už nějakou dobu více rizikového kapitálu, než kolik je životaschopných produktů a startupů, přesto se objevují další a další fondy. Nově chtějí v Česku do začínajících technologických firem investovat také Maďaři točící se mimo jiné kolem benzinek MOL.

Skupina investorů konkrétně založila společnost Lead Ventures, skrze kterou chtějí během pěti let v regionu střední a východní Evropy investovat 100 milionů eur, tedy asi 2,6 miliardy korun.

„Společnost vytvořila dva kapitálové fondy, každý v hodnotě 50 milionů eur. MOL a MFB Invest, investiční část Maďarské rozvojové banky (MFB), vyčlenili do prvního fondu po 25 milionech eur s cílem zaměřit se především na maďarské investice. MOL figuruje i ve druhém fondu, kde poskytne dalších 25 milionů eur, stejně jako Maďarská banka pro export a import (Exim). Prostřednictvím tohoto fondu chce Lead Ventures podpořit již zaběhnuté startupy v České republice, na Slovensku a dalších evropských zemích,“ uvádí společnost.

Lead Ventures chce průměrně investovat dva miliony eur. Firmu nejvíce zajímají startupy z oblasti internetu věcí, maloobchodu, energetiky, udržitelnosti, mobility a petrochemie. Firma prozatím žádné konkrétní investice neoznámila. První větší investice se očekává kolem října.

Podnik vede Abel Galacz, který deset let dělal viceprezidenta MOL pro rozvoj firemního byznysu a v Česku se mimo jiné podílel na převzetí čerpacích stanic Lukoil a Agip.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).