Hlavní navigace

Mall.cz testuje nakupování přes image search

Sdílet

Karel Wolf 26. 6. 2019

Mall.cz začal testovat vyhledávání podle fotek pro snadnější mobilní vyhledávání zboží. Všiml si totiž, že lidé u některých kategorií mají problém rychle popsat slovy, co vlastně hledají a dotazy pak nevedou přímo k žádnému výsledku.

Služba funguje tak, že podle libovolné fotky z mobilního telefonu vyhledá nejpodobnější produkty (funguje to podobně jako vyhledávání na Google images), které je možné koupit na Mall.cz. Pilotní provoz zatím funguje u tří kategorie: módu, obuv a hodinky. Vyhledávání pomocí fotografií má sloužit zejména v situaci, kdy lidé vidí neznámý výrobek a nemají žádné další vodítko (neznají značku ani jakoukoliv jeho bližší specifikaci).

„Systém využívá algoritmy umělé inteligence k tomu, aby na jakékoliv fotce detekoval kusy oblečení, automaticky jim přiřadil štítky a pak v kolekci Mall.cz vyhledal produkty, které mají shodné parametry a jsou vizuálně podobné,“ říká David Novák ze společnosti Ximilar, která systém pro Mall.cz dodává.

První výsledky z interního testu vykazují úspěšnost vyhledání relevantního produktu 75 %. Zbývající čtvrtina hledání se prý snažila vyhledat zboží mimo tři pilotní kategorie. Polovina uživatelů s výsledky byla spokojena. Do konce léta bude služba přístupná veřejnosti v testovacím provozu na adrese https://image-search.mall.cz/.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 26. 6. 2019 10:28

  Jan

  V první řadě bych ocenil, kdyby jim fungovalo alespoň standardně vyhledání pomocí zadaného textu. S tím zápasí, občas to zkusím, protože tam nakoupit chci, ale prostě do vždy najde nějaké kraviny.
  Navíc to vypadá, že teď sklouzávají do akademické roviny, když dělají takové pokusy. Nic proti tomu, taky bych si rád pohrál, ale myslel jsem, že je to komerční firma, která chce dělat zisk.

 • 26. 6. 2019 12:54

  Uzivatel_tohoto_jmena_jiz_existuje

  mi by uplne stacilo, kdyby mi uz konecne dorucili vanocni darky z roku 2014, 2015 nebo 2016.

  uplne by mi stacilo, kdyby, kdyz si clovek priplati 800 Kc za doruceni v presny den a hodinu, tak to dorazilo alespon v ten tyden a ne o tyden pozdeji bez omluvy a kdyz jsem chtel tedy vratit to postovne, musel jsem se pomalu doprosovat, ze jsem to prece dostal. Ano, pote co jsem tri dny nahanel ridice, ktery mi jasne rekl, ze oni jako firma doruceni na den a hodinu nedelaji + nechal mi to za plotem (elektronika za 15k) protoze jinak tam na mne nebude cekat

  uplne by mi stacilo, kdyby mi po dvou letech nevolali, ze maji pro mne pojisteni prodlouzeni zaruky a kdyz je poslu nekam, tak mi za 3 dny poslali email, ktery vypada jako objednavka teto sluzby

  to by mi uplne stacilo. Vyhledavani obrazkem uz je vedle toho takova bezvyznamna kapitola.

  Ale preji hodne uspechu v podnikani, cekam kdo to zase za 5 mld koupit a dostane toho cerneho petra dal.