Hlavní navigace

Máme "robotického zaměstnance", chlubí se ministerstvo. Aplikace kontroluje oznámení o střetu zájmů

14. 5. 2021

Sdílet

Umělá inteligence - AI - robot - ruka Autor: Depositphotos

Oním „robotickým pracovníkem“, kterého si ministerstvo spravedlnosti pochvaluje v aktualitě na svém webu, je ve skutečnosti software na automatické vyhledávání veřejných funkcionářů, kteří nepodali oznámení o činnostech nebo oznámení o majetku podle zákona o střetu zájmů (159/2006 Sb.).

Softwarový nástroj si úřad objednal u firmy StringData a jak vyplývá ze smlouvy uložené v registru smluv, za jeho vývoj a implementaci zaplatil 441 045 Kč včetně DPH

„Cílem je automatizovat agendu zpracování oznámení formou softwarové robotizace. Robot vyhodnotí, zda je daná osoba, která nepodala hlášení, veřejným funkcionářem v daném kraji a následně vygeneruje podle předem definovaných pravidel dopisy pro příslušné správní orgány,“ popisuje ministerstvo požadované funkce v technickém zadání aplikace.

Na této agendě ministerstvo aplikaci otestovalo a zjistilo, že „‚robotický zaměstnanec‘ resortu spravedlnosti během několika hodin úspěšně zpracoval administrativu, kterou by jinak muselo vykonávat několik lidí po několik dní.“

„Otestování prvního ‚robotického zaměstnance‘ bylo úspěšné, proto nyní hledáme způsoby, jak tento nástroj využít pro další zefektivnění naší práce,“ slibuje náměstek sekce provozní a právní Ministerstva spravedlnosti Zbyněk Spousta.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 5. 2021 14:58

  Michal

  Žeby svítalo na lepší časy a konečně začali automatizovat i na ministerstvu? Třeba se to časem dostane i na úřady až tuhle vymoženost docení.

 • 14. 5. 2021 15:36

  jkjk

  Náklady na řadového úředníka jsou běžně přes 100 tis. Kč měsíčně, takže to vypadá jako rozumný krok.

 • 24. 5. 2021 15:59

  Jirka

  A kdyby to to bylo milion opic hrabali by se v tom papírovém chaosu po milion let ... To jsou velmi užitečná srovnání tohleto. Jsem zvědav, kdy začne ministerstvo poměřovat jak dlouho by úředníkům trvalo najít v milionove databázi člověka dle jeho emailové adresy kdyby kartotéka byla seřazena od rodného čísla a kolik úředníků by takový prostý SELECT * FROM obcane WHERE email ="xxx@xx".... nahradil a tedy kolika milionovou cenu by tím dokázali ospravedlnit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).