Hlavní navigace

"Máme výborný obraz, pokračujte!" Před 65 lety televize vysílala první sportovní přenos

11. 2. 2020

Sdílet

První televizní přímý přenos v Československu Autor: Česká televize

Vůbec první televizní přímý přenos sportovního utkání v Československu se uskutečnil 11. února roku 1955. Historický okamžik, od něhož uplynulo 65 let, připomene speciální pořad na ČT sport ve 20:35 hod.

Z pražského Zimního stadionu Štvanice tehdy divákům zprostředkovala Československá televize zápas na ledě domácích hráčů se švédským týmem Leksands IF. Přestože měl přenos trvat pouze dvě třetiny hokejového utkání, pro velký zájem diváků se nakonec odvysílaly třetiny tři. 

„Už v průběhu zápasu přicházely telegramy a zvonily telefony. Sportovní nadšenci tehdy volali třeba z Českých Budějovic, že mají výborný obraz a jen ať vytrváme, a tak se rozhodlo, že se hokej bude vysílat až do konce,“ vzpomíná komentátor utkání Vít Holubec.

Novinku tehdy umožnilo zhotovení prvního přenosového vozu, který technici dokončili v lednu 1955. „Československá televize vysílala od začátku buď záznamové relace, nebo živé vstupy ze studia. Nicméně pořád zde byla poptávka být někde na místě události, která se odehrává právě teď, a není to v budově Měšťanské besedy,“ připomíná sportovní komentátor Robert Záruba původní sídlo televize v centru Prahy.

S prvním přímým přenosem přišla ČST už rok po zahájení pravidelného vysílání v únoru 1954, kdy černobílý program nabízela na jednom kanále a omezený počet dnů v týdnu. Přenos tehdy odstartoval obrovské zvýšení zájmu o vlastnictví televizoru.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.