Hlavní navigace

Mapy.cz nabízejí sdílení polohy, aplikace pak může upozornit na kontakt s nakaženými

21. 3. 2020

Sdílet

Mapy.cz - Seznam.cz - koronavirus - poloha Autor: Seznam.cz

Mapová služba Seznamu v nejnovější aktualizaci své aplikace pro Android (brzy i pro iOS) začala nabízet novou službu, která má pomoci snížit riziko šíření infekce COVID-19. Založená je na dobrovolném sdílení polohy mobilního telefonu.

Uživatel si v aplikaci může zapnout, že chce s Mapy.cz automaticky sdílet údaje o své poloze. Telefon pak začne jeho anonymizovaná lokační data, založená na GPS, okolních Wi-Fi sítích a dalších senzorických údajích, průběžně odesílat na servery Seznamu. 

„Zpracování dat je anonymní, data budou uchovávána výhradně v Seznamu a po skončení epidemie je z našich serverů smažeme,“ vysvětluje firma v nápovědě k aplikaci. Na zapnutí služby aplikace upozorňuje informačním proužkem v dolní části okna. Odesílání dat může uživatel kdykoli vypnout.

Podívejte se, jak aplikace vypadá:

Díky průběžně ukládané historii pohybu pak Seznam slibuje, že bude v budoucnu schopen zaslat uživateli upozornění, že se mohl nacházet v potenciálním kontaktu s nakaženým člověkem. Přesnost upozornění ale bude jen přibližná.

„Polohová data nemusí přesně fungovat v budovách, v metru atp. Proto prosíme, abyste sami zvážili, jestli opravdu mohlo ke kontaktu dojít. Pokud ano, doporučíme kontaktovat odborníky a izolovat se. Notifikaci vám pošleme s přesností na den pravděpodobného kontaktu a dobu trvání. Bližší informace vám nemůžeme poskytnout, mohli bychom tím ohrozit anonymitu nakažených,“ doplňuje Seznam.

Na získání dat o nakažených zatím Seznam pracuje. Sbírat je chce „od všech subjektů, které spolupracují na zastavení epidemie“. Zároveň se firma chystá oslovit pozitivně testované, aby s ní spolupracovali přímo. 

Seznam.cz je od začátku zapojený do iniciativy Covid19CZ, která pro ministerstvo zdravotnictví postavila například lokalizační callcentrum a chystá i další mobilní aplikaci pro trasování kontaktů nakažených. Detaily viz Patrick Zandl (Covid19CZ): Nechceme lidi sledovat, jen pomáháme s hledáním nakažených.

Odesílání dat o poloze mírně zvýší vybíjení baterie, upozorňuje Seznam. Aplikace ale neodesílá moc velké množství dat – podle Seznamu jde asi o 200 KB za den.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).