Hlavní navigace

Mastercard s Microsoftem chtějí vytvořit jednodušší ověřování totožnosti online

5. 12. 2018

Sdílet

Šifrování - bezpečnost - zámek Autor: Depositphotos

Mastercard s Microsoftem chtějí vytvořit opakovaně použitelnou digitální identitu, která by mohla sloužit jako bezpečný a bezprostřední způsob ověřování digitální totožnosti. 

Standardem pro ověření totožnosti online je dnes většinou fyzický nebo digitální doklad spravovaný nějakým oficiálním centrálním orgánem (pas, občanský průkaz, řidičský průkaz, doklad o místě bydliště, ověřené uživatelské údaje). Uživatelé si také musí pamatovat velké množství hesel pro různé digitální identity, softwarový gigant z Redmondu a druhý největší vydavatel platebních karet to ale chtějí změnit. Řešením má být služba, která by lidem umožnila zadávat, kontrolovat a sdílet osobní údaje přímo na zařízeních, která nejčastěji používají.

„Prostředí digitální identity je v současné době roztříštěné, a co funguje v jedné zemi, nelze použít v jiné. Nyní však máme příležitost vytvořit systém, jenž se bude řídit potřebami uživatelů, kterým poskytne kontrolu nad vlastními osobními údaji i nad tím, jak s nimi budou nakládat,“ vysvětluje prezident společnosti Mastercard pro kybernetická a informační řešení Ajay Bhalla. Služba by měla řešit problémy jako ověřování totožnosti při komunikaci s obchodníky, bankami, úřady státní správy a poskytovateli digitálních služeb a sloužit jako ochrana před podvodnými platbami a krádežemi identity.

Jak chtějí obě společnosti prosadit svoje řešení jako akceptovaný průmyslový standard a zajistit mu podobný právní status jako mají státem vydávané doklady identity, zatím není zřejmé. Technické detaily řešení mají být postupně odkrývány v nadcházejících měsících.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2018 9:54

  Petr M (neregistrovaný)

  "Jak chtějí obě společnosti prosadit svoje řešení jako akceptovaný průmyslový standard a zajistit mu podobný právní status jako mají státem vydávané doklady identity, zatím není zřejmé. Technické detaily řešení mají být postupně odkrývány v nadcházejících měsících."

  Mám takový neurčitý pocit, že sponzoringem volební kampaně spřátelených politiků...

  Technické detaily, no to je snad jasný - MC bude sbírat informace o lidech a o platbách, skladovat v Azure a a M$ to bude párovat s účtem na Widle. No a společně pak budou kasírovat jak uživatele, tak služby a vlády.

  Výhoda - identita všude? Houby leda. Dneska se rozhodnu, že na PC nebudu mít osobní údaje, tak je tam nemám. Chci nakoupit v e-shopu? Browser v anonymním režimu, přihlásím se heslem do e-shopu, dám osobní vyzvednutí a platbu cash. Vyřešeno. Když někdo zařízení kompromituje, ví houby. Podle jejich představ když někdo zařízení kompromituje, vidí komplet všechno.

 • 6. 12. 2018 13:46

  Niemand (neregistrovaný)

  Mám z toho podobný pocit. Situace, kdy Mastercard a Microsoft se mají zasadit o jednoduché a bezpečné ověřování online mi připadá jako kdyby ve válečném konfliktu by za znepřátelené strany byly vyjednáním míru pověřeny nejvýznamnější firmy na výrobu zbraní.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).