Hlavní navigace

Mastercard s Microsoftem chtějí vytvořit jednodušší ověřování totožnosti online

Sdílet

Karel Wolf

Mastercard s Microsoftem chtějí vytvořit opakovaně použitelnou digitální identitu, která by mohla sloužit jako bezpečný a bezprostřední způsob ověřování digitální totožnosti. 

Standardem pro ověření totožnosti online je dnes většinou fyzický nebo digitální doklad spravovaný nějakým oficiálním centrálním orgánem (pas, občanský průkaz, řidičský průkaz, doklad o místě bydliště, ověřené uživatelské údaje). Uživatelé si také musí pamatovat velké množství hesel pro různé digitální identity, softwarový gigant z Redmondu a druhý největší vydavatel platebních karet to ale chtějí změnit. Řešením má být služba, která by lidem umožnila zadávat, kontrolovat a sdílet osobní údaje přímo na zařízeních, která nejčastěji používají.

„Prostředí digitální identity je v současné době roztříštěné, a co funguje v jedné zemi, nelze použít v jiné. Nyní však máme příležitost vytvořit systém, jenž se bude řídit potřebami uživatelů, kterým poskytne kontrolu nad vlastními osobními údaji i nad tím, jak s nimi budou nakládat,“ vysvětluje prezident společnosti Mastercard pro kybernetická a informační řešení Ajay Bhalla. Služba by měla řešit problémy jako ověřování totožnosti při komunikaci s obchodníky, bankami, úřady státní správy a poskytovateli digitálních služeb a sloužit jako ochrana před podvodnými platbami a krádežemi identity.

Jak chtějí obě společnosti prosadit svoje řešení jako akceptovaný průmyslový standard a zajistit mu podobný právní status jako mají státem vydávané doklady identity, zatím není zřejmé. Technické detaily řešení mají být postupně odkrývány v nadcházejících měsících.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?