Hlavní navigace

Mastercard s Microsoftem chtějí vytvořit jednodušší ověřování totožnosti online

Sdílet

Karel Wolf 5. 12. 2018

Mastercard s Microsoftem chtějí vytvořit opakovaně použitelnou digitální identitu, která by mohla sloužit jako bezpečný a bezprostřední způsob ověřování digitální totožnosti. 

Standardem pro ověření totožnosti online je dnes většinou fyzický nebo digitální doklad spravovaný nějakým oficiálním centrálním orgánem (pas, občanský průkaz, řidičský průkaz, doklad o místě bydliště, ověřené uživatelské údaje). Uživatelé si také musí pamatovat velké množství hesel pro různé digitální identity, softwarový gigant z Redmondu a druhý největší vydavatel platebních karet to ale chtějí změnit. Řešením má být služba, která by lidem umožnila zadávat, kontrolovat a sdílet osobní údaje přímo na zařízeních, která nejčastěji používají.

„Prostředí digitální identity je v současné době roztříštěné, a co funguje v jedné zemi, nelze použít v jiné. Nyní však máme příležitost vytvořit systém, jenž se bude řídit potřebami uživatelů, kterým poskytne kontrolu nad vlastními osobními údaji i nad tím, jak s nimi budou nakládat,“ vysvětluje prezident společnosti Mastercard pro kybernetická a informační řešení Ajay Bhalla. Služba by měla řešit problémy jako ověřování totožnosti při komunikaci s obchodníky, bankami, úřady státní správy a poskytovateli digitálních služeb a sloužit jako ochrana před podvodnými platbami a krádežemi identity.

Jak chtějí obě společnosti prosadit svoje řešení jako akceptovaný průmyslový standard a zajistit mu podobný právní status jako mají státem vydávané doklady identity, zatím není zřejmé. Technické detaily řešení mají být postupně odkrývány v nadcházejících měsících.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 6. 12. 2018 9:54

  Petr M (neregistrovaný) ---.145.broadband16.iol.cz

  "Jak chtějí obě společnosti prosadit svoje řešení jako akceptovaný průmyslový standard a zajistit mu podobný právní status jako mají státem vydávané doklady identity, zatím není zřejmé. Technické detaily řešení mají být postupně odkrývány v nadcházejících měsících."

  Mám takový neurčitý pocit, že sponzoringem volební kampaně spřátelených politiků...

  Technické detaily, no to je snad jasný - MC bude sbírat informace o lidech a o platbách, skladovat v Azure a a M$ to bude párovat s účtem na Widle. No a společně pak budou kasírovat jak uživatele, tak služby a vlády.

  Výhoda - identita všude? Houby leda. Dneska se rozhodnu, že na PC nebudu mít osobní údaje, tak je tam nemám. Chci nakoupit v e-shopu? Browser v anonymním režimu, přihlásím se heslem do e-shopu, dám osobní vyzvednutí a platbu cash. Vyřešeno. Když někdo zařízení kompromituje, ví houby. Podle jejich představ když někdo zařízení kompromituje, vidí komplet všechno.

 • 6. 12. 2018 13:46

  Niemand (neregistrovaný) ---.113.245.218.static.b2b.upcbusiness.cz

  Mám z toho podobný pocit. Situace, kdy Mastercard a Microsoft se mají zasadit o jednoduché a bezpečné ověřování online mi připadá jako kdyby ve válečném konfliktu by za znepřátelené strany byly vyjednáním míru pověřeny nejvýznamnější firmy na výrobu zbraní.