Hlavní navigace

Mediální výbor sněmovny nedoporučil schválit výroční zprávu ČT

15. 9. 2022

Sdílet

Rada ČT: Matocha, Kysilka, Bradáč, Xaver Veselý Autor: Filip Rožánek

Sněmovna by neměla schválit výroční zprávu o činnosti České televize za rok 2021. Odhlasoval to mediální výbor sněmovny, který o výroční zprávě jednal na svém výjezdním zasedání v Ostravě. Návrh na neschválení zprávy dal poslanec Jan Lacina (STAN). 

Důvodem je, jak Rada České televize v červnu 2021 hlasovala o bonusu pro generálního ředitele Petra Dvořáka za rok 2020. Rada tehdy odhlasovala snížení ročního bonusu na 66 %. Hlasovalo devět přítomných radních, pět bylo pro bonus v této výši, tři proti a jeden se zdržel. 

Podle názoru poslanců vládní koalice bylo takové hlasování o snížení bonusu v rozporu se zákonem, protože jen pět hlasů k přijetí usnesení nestačí. Zákon o České televizi říká, že je k přijetí rozhodnutí o mzdě generálního ředitele nutná nadpoloviční většina hlasů všech členů, nikoliv jen těch přítomných.

Poslancům vadí, že pokud rada přijala neplatné usnesení, měla by kvůli tomu Česká televize dodatečně doplatit Petru Dvořákovi jeho bonus do plné výše. Radní naopak tvrdí, že všechno proběhlo podle pravidel a žádné doplácení bonusu nehrozí. Spory jsou nejen o to, jaká většina je potřeba při hlasování, ale i o to, zda jde vůbec o hlasování o mzdě.

Poslanci vládní koalice zdůrazňovali, že návrh neschválit výroční zprávu předloženou Radou ČT nemíří proti práci České televize jako takové. Je to však jediný nástroj, jak mediální výbor může reagovat na výhrady vůči Radě ČT.

Opoziční poslanci postoj vládních zákonodárců kritizovali, podle nich je pokrytecké chválit Českou televizi a zároveň neschválit její výroční zprávu.

Je to už podruhé, co mediální výbor sněmovny navrhuje neschválit výroční zprávu České televize. Letos v únoru se postavil proti výroční zprávě za rok 2020. Důvodem je konstatování Rady ČT, že hnutí SPD mělo nedostatečný prostor v debatách a zpravodajských pořadech.

Pokud by sněmovna na návrh mediálního výboru skutečně neschválila obě výroční zprávy, otevřela by se tím cesta k hlasování o odvolání celé Rady České televize. Sněmovna to může, ovšem nemusí udělat.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 16. 9. 2022 18:26

    Evžen

    Je přímo příznačné, že jak poslanci, tak i členové rady jimi jmenovaní nemají potuchy o znění zákonů jimiž se mají řídit.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Novinář se zaměřením na média. Dlouholetý účastník i pozorovatel českého mediálního cirkusu. Pracoval v Marketing & Media, Hospodářských novinách a Českém rozhlase.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).