Hlavní navigace

Microsoft a Google slibují zásadní pokroky v kvantových počítačích, píší Financial Times

30. 1. 2018

Sdílet

Kvantový počítač - IBM 50Q Autor: IBM

Potenciálně revoluční technologie, která by mohla řádově zvýšit výkon počítačů. Nebo také zajímavý teoretický nápad, který se ale nikdy v praxi nepodaří sestrojit. O tzv. kvantových počítačích vědci uvažují už několik desítek let a podle článku Financial Times (FT, paywall) se během několika týdnů dočkáme dvou zásadních technologických průlomů od dvou velkých firem – Microsoftu a Googlu.

Je s tím ale spojena celá řada „možná“ a cesta k vytvoření skutečného obecně použitelného kvantového počítače (a ne pouze tzv. kvantového simulátoru, který dokáže řešit jen vybrané, vysoce specializované výpočetní úkoly) je pravděpodobně ještě hodně dlouhá.

Microsoft má podle FT oznámit své vlastní řešení tzv. kvantových bitů (qubit), což jsou kvantové objekty určené k ukládání informací. Technologie Microsoftu má řešit jeden z velkých problémů kvantových počítačů: korekci chyb, kterou je čtení dat z qubitů zatíženo. Řešení Microsoftu (tzv. topologický qubit) údajně dokáže (zjednodušeně řečeno) stejnou informaci ukládat na více místech zároveň, takže se data neztratí. Tedy: možná.

Google se na druhé straně chce pokusit o dosažení jednoho zásadního milníku: podle svých plánů by měl předvést kvantový simulátor, který dokáže vyřešit úkol, na nějž dnešní klasické počítače nemají dost sil – je to dosažení tzv. quantum supremacy, o které Google mluvil už v roce 2016. Pokoření této hranice a vytvoření 49qubitového systému si firma naplánovala na konec roku 2017, podle FT ale zatím nekomentovala, jak na tom v současnosti je.

Svůj prototyp 50qubitového stroje mezitím loni v listopadu uvedla firma IBM, která také zpřístupnila zájemcům o experimenty méně výkonné kvantové zařízení prostřednictvím svého cloudu.


Autor: IBM

IBM 50Q

Ať už to dopadne jakkoli, na jednom se experti podle FT shodují: praktické využití kvantových počítačů je ještě řadu let vzdálené. Možná.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 1. 2018 17:45

    smutik (neregistrovaný)

    Žurnalistika na úrovni. Jožo a Ďuro sľúbili zázrak, Jožo napluje za 2 rohy, Ďuro, keď si uprdne, tak susedovmu psovi lezú bubliny z nosa, určite to budú zásadné zázraky pre ľudstvo, ak budú. Jedine, že by neboli, ale uvidíme, možno. Jedine, že by sme nevideli... Cítite tú informačnú silu príspevku? Skoro ako v hlavných správach verejnoprávnej televízie

  • 2. 2. 2018 20:07

    olin (neregistrovaný)

    Slovo možná je použito zcela záměrně, protože v kvantovém světě je všechno nejisté. Pro zasvěcené to byla vtipná nadsázka, kterou jsi jen možná nepochopil...

  • 6. 2. 2018 16:07

    SB (neregistrovaný)

    Možná (nekvantově) bude problém v tom, že většina z čitatelů narozdíl od vás očekává kvantový jen onen výpočet, ale už ne onu existenci kvantového počítače.

  • 7. 2. 2018 14:20

    eee (neregistrovaný)

    Veřejnoprávní média jsou kvalitní, alespoň u nás. Ve světě vědy nelze s jistotou říct, co bude, pojem možná je na místě a v případě kvantové technologie je to navíc dvojsmyslné. Vám ten druhý smysl bohužel nedošel. Nemůžeme být všichni chytří, ale měl byste si být vědom svých limit a být méně arogantní.

  • 10. 2. 2018 16:11

    ldx (neregistrovaný)

    Je to proto, že málokdo chápe principy fungování kvantového počítače a ještě míň lidí zná detaily z jejich konstrukce. A proto je report takový jaký je. Jinak by to zabralo nejmíň deset stránek A4, aby to bylo napsané přesně. Dále nevím jak to souvisí s "veřejnoprávní televizí", možná snad tím, že ta jediná o těch věcech vůbec informuje. Ostatní to dávno už vzdali.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).