Hlavní navigace

Microsoft vypíná podporu VBScriptu v Internet Exploreru

6. 8. 2019

Sdílet

Microsoft Autor: Jan Sedlák

Microsoft zdá se jedním tahem vyřeší hlavní bezpečnostní problémy, které se v souvislosti s VBScriptem stále dokola vyskytují ve starších verzích Windows. Recept je jednoduchý – ve výchozím stavu vypne jeho podporu v Internet Exploreru.

K vypnutí podpory by mělo dojít s nejbližší kumulativní aktualizací, která začne být distribuována 13. srpna. Aktualizace defaultně vypne podporu VBScriptu v Internet Exploreru 11 pro všechny systémy starší než Windows 10. Samotné Windows 10 mají funkci ve výchozím stavu vypnutou již od 9. července. Volitelně zatím stále zůstává možnost ručního povolení (skrz systémový registr, nebo Group Policy) pro internet a jednotlivé zóny zabezpečení.  

VBScript se jako poměrně silný webový skriptovací nástroj ideově vycházející z Visual Basicu objevil na trhu již v roce 1996, tehdy neměl ve svém okolí de facto žádnou konkurenci a začal se poměrně hojně využívat. Jak šel čas, tak ale jeho funkce vykompenzovaly bezpečnější technologie (například JavaScript) a samotný VBScript si udržel popularitu zejména u hackerských nástrojů a stal se de facto bezednou studnicí bezpečnostních problémů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 7. 8. 2019 21:27

    atomicfall

    A co takhle zakázat defaultně Internet Explorer úplně? Kolik bezpečnostních problémů ve Windows by se tím vyřešilo? Nejmíň polovina, mám dojem. Kdo to bude nutně potřebovat, bude to muset explicitně zapnout a projít několika varovnými upozorněními, že pokud se něco po****, může si za to sám.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).