Hlavní navigace

Microsoft vypíná podporu VBScriptu v Internet Exploreru

Sdílet

Karel Wolf

Microsoft zdá se jedním tahem vyřeší hlavní bezpečnostní problémy, které se v souvislosti s VBScriptem stále dokola vyskytují ve starších verzích Windows. Recept je jednoduchý – ve výchozím stavu vypne jeho podporu v Internet Exploreru.

K vypnutí podpory by mělo dojít s nejbližší kumulativní aktualizací, která začne být distribuována 13. srpna. Aktualizace defaultně vypne podporu VBScriptu v Internet Exploreru 11 pro všechny systémy starší než Windows 10. Samotné Windows 10 mají funkci ve výchozím stavu vypnutou již od 9. července. Volitelně zatím stále zůstává možnost ručního povolení (skrz systémový registr, nebo Group Policy) pro internet a jednotlivé zóny zabezpečení.  

VBScript se jako poměrně silný webový skriptovací nástroj ideově vycházející z Visual Basicu objevil na trhu již v roce 1996, tehdy neměl ve svém okolí de facto žádnou konkurenci a začal se poměrně hojně využívat. Jak šel čas, tak ale jeho funkce vykompenzovaly bezpečnější technologie (například JavaScript) a samotný VBScript si udržel popularitu zejména u hackerských nástrojů a stal se de facto bezednou studnicí bezpečnostních problémů.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?