Hlavní navigace

Microsoft zpřístupnil betaverzi svého prohlížeče Edge postaveného na Chromiu

22. 8. 2019

Sdílet

MS chromium edge

Společnost Microsoft zpřístupnila betaverzi svého prohlížeče Edge postaveného na open source jádru Chromium. Dostupná je pro všechny verze Windows s aktivní podporou a operační systém macOS.

Oproti v minulosti zveřejněným vývojovým verzím by měla být beta již připravena na každodenní používání běžným uživatelem. Podle Microsoftu jde o poslední verzi před vydáním ostré podoby prohlížeče. Nový Edge je podporován v operačních systémech Windows 7, 8, 8.1, 10 a v macOS.

Beta nabízí několik v minulosti oznámených ale zatím neukázaných funkcí, které jsou užitečné zejména pro byznysové využítí. Ty sahají od aktivovatelného „Internet Explorer módu“ (kompatibilita s IE 11) až po integraci Windows Defender Application Guard, což je nástroj umožňující izolovat každou otevřenou relaci prohlížeče do virtuálního stroje, aby se znemožnilo napadení samotného desktopu. Beta dále obsahuje například integrovaný Microsoft Search postavený na Bingu, možnost měnit vizuální podobu každé nově otevřené karty a podporuje zatím 14 jazykových variant. Stahovat prohlížeč je možné přes web Microsoftedgeinsider.

Společnost svůj plán rezignovat na vývoj vlastního jádra prohlížeče oznámila v prosinci. Oficiálním  důvodem měla být lepší kompatibilita se současným webovými stránkami.

Microsoft Edge postavený na jádru EdgeHTML se od svého představení v roce 2015 potýkal s řadou problémů. Chyběly mu funkce, které byly v konkurenčních prohlížečích běžné, a objevovaly se v něm problémy se stabilitou. Také jeho tržní podíl byl koncem loňského roku zanedbatelný (nižší jednotky procent). Tento krok Microsoftu ostře kritizovala Mozilla, která v něm vidí riziko monopolizace trhu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).