Hlavní navigace

Microsoftu v ČR klesly tržby. Zisk 175 milionů byl poslán centrále jako dividenda

Sdílet

Jan Sedlák 16. 2. 2020

Česká pobočka americké společnosti Microsoft ve finančním roce mezi červencem 2018 až 30. červnem 2019 dosáhla na tržby ve výši 1,779 miliardy korun. Ty tak meziročně mírně klesly z předchozích 1,847 miliardy. Snížil se i zisk, a to z 213,948 na 175,785 milionu korun. Ten tuzemský Microsoft kompletně vyplatil mateřské společnosti ve formě dividendy.

Více než čtvrtinu obratu českého Microsoftu představují cloudové služby, do kterých jsou zahrnuty Office 365, Azure, Dynamics 365 a Microsoft 365. Společnost cloud označuje za stále více důležitý a obchodně do něj investuje.

Podle Microsoftu je nyní operační systém Windows nainstalován na 96 procentech zařízení. Podíl Windows 10 „nadále roste, a to i díky novinkám v oblasti bezpečnosti.“ Tam lze z pohledu růstu zahrnout i ukončenou podporu Windows 7, což bude zákazníky motivovat k přechodu na desítky.

„Mezi významné přispěvatele růstu patří oblast zpracování a ukládání dat. Tato oblast propojuje tradiční a cloudová řešení a nabízí řadu příležitostí, jak vytěžit informace a data. Patří sem především SQL Server, samoobslužná platforma Power BI a pokročilé analytické služby,“ píše dále Redmond ve výroční zprávě.

Český Microsoft měl v období roku 2019 celkem 314 zaměstnanců, jejich mzdové náklady činily 696,5 milionu korun. Z toho 62,2 milionu šlo na mzdové náklady 11 vedoucích pracovníků.

Zdejší Microsoft vydělává primárně na službách v marketingu, podpory prodeje a technické podpory pro americký Microsoft. Příjmy fungují na základě provizí poskytnutými entitami Microsoft Corporation (USA) a Microsoft Ireland Operations Limited (Irsko).

Microsoft eviduje také výnosy příštích období ve výší necelých 19 milionů korun. Sem spadají příjmy z vyfakturovaných dodávek a služeb pro Premium Support.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.