Hlavní navigace

Ministerstvo kultury zrušilo projekt systému Czechiana za skoro 500 milionů Kč

27. 2. 2020

Sdílet

Ministerstvo kultury ČR - logo Autor: Ministerstvo kultury ČR

Megalomanský a nadbytečný. Takový je podle ministra kultury Lubomíra Zaorálka projekt systému Czechiana, který měl na jednom místě archivovat české kulturní dědictví a přes webový portál je zpřístupňovat (nejen) veřejnosti. Ministr oznámil, že jeho úřad projekt zruší, informovala agentura ČTK. Na projekt v pondělí upozornily Hospodářské noviny, už dříve jej kritizovali také Piráti.

Podle veřejné zakázky, kterou ministerstvo kultury po schválení vládou vypsalo loni na jaře, měla Czechiana zahrnovat systém na vkládání, správu a zveřejňování dat o kulturních objektech či samostatný GIS s geografickými daty o nich. Detaily je možné vyčíst z kompletní specifikace projektu (PDF).

Za přípravu, vytvoření systému, jeho čtyřletý provoz a údržbu chtěl stát zaplatit 449,5 milionu Kč. Větší část, 296 milionů Kč (bez DPH), měla jít z evropských fondů. Tendr vyhrála Společnost pro národní informační kulturní portál Czechiana Tempest a seskupení firem Czech It Cluster.

Podle Zaorálka tyto peníze mohou spíše využít jednotlivé instituce, které už dnes své elektronické archivy mají (např. Národní digitální knihovna nebo eSbírky) a které měly původně do systému Czechiana dodávat materiály. Národní agregátor pak měl informace o dílech poskytovat evropskému systému Europeana.

Projekt už dříve kritizoval také poslanec za Piráty Ondřej Profant, který na konci ledna poslal ministerstvu kultury dopis s žádostí o vysvětlení, k čemu bude Czechiana sloužit. Systém by podle něj mohl být jen zbytečnou vrstvou mezi digitálními sbírkami kulturních institucí a Europeanou. Začátkem tohoto týdne pak o projektu napsaly Hospodářské noviny a vzápětí ministr Zaorálek oznámil, že projekt končí.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).