Hlavní navigace

Ministerstvo vnitra: datových schránek už je milion

7. 8. 2019

Sdílet

Datové schránky - nové logo Autor: Ministerstvo vnitra ČR

Počet datových schránek 5. srpna dosáhl milionu, spolu s tzv. pověřenými osobami dnes tento způsob komunikace se státem využívá 1 400 000 lidí, vyplývá to z oznámení Ministerstva vnitra.

Průměrný měsíční nárůst zřízených datových schránek u běžných občanů, tedy fyzických osob, je  meziročně 51 %, v květnu šlo oproti minulému roku dokonce o nárůst o 79 %. V průměru si letos lidé zřídili 3 462 datových schránek fyzických osob měsíčně. U podnikajících osob je letošní nárůst přes 21 % měsíčně, což znamená cca 1 900 nových datových schránek podnikatelů každý měsíc.

Podle ministerstva se na prudkém nárůstu podílelo zejména zpřístupnění pro mobilní zařízení a možnost jednoduchého přihlášení prostřednictvím mobilní aplikace Mobilní klíč. Pomohl prý ale také redesign uživatelského prostředí. Tyto a další novinky na Lupě sledujeme v sekcích Datové schránky a Portál občana.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2019 16:34

  KarelE

  Tak problém s tím je, že vlastnictví datové schránky pro majitele znamená dodatečné legislativní požadavky. To se snad ale brzo změní, takže už se nebude stávat, že si lidé pořídí soukromou datovou schránku a za pár měsíců jim přistane ve schránce pokuta za nedodržení zákonných požadavků, například na to jak odevzdat daňové přiznání. To je podle mě právě teď ta největší brzda - prostě je s tím víc práce než užitku.

 • 7. 8. 2019 12:28

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Tim chce ministerstvo rict, ze si budou zbyvajici obcane (do poctu zhruba 6M, kdy z 8.5M pocitam 2.5M jako chronicke odpirace) zrizovat schranky jeste dalsich 120 let? Kdyby byl ten system skutecne k necemu, tak by se jim tam podle meho nazoru zaregistrovala naprosta vetsina behem 2 let, a pokud budu pesimista tak behem 10 let. Nemel by se uz skutecne nekdo odpovedny zamyslet, kde udelali panove chybu?

 • 7. 8. 2019 12:40

  Martin

  Tím, jak datové schránky pro normální lidi začínají dávat smysl až v poslední době, má ten nárůst logiku a ta čísla jsou hezká. Dle mého bude ten růst teď ještě dynamičtější, když se Portál občana daří rozvíjet tak hezky.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).