Hlavní navigace

Ministerstvo vnitra: datových schránek už je milion

Sdílet

Karel Wolf 7. 8. 2019

Počet datových schránek 5. srpna dosáhl milionu, spolu s tzv. pověřenými osobami dnes tento způsob komunikace se státem využívá 1 400 000 lidí, vyplývá to z oznámení Ministerstva vnitra.

Průměrný měsíční nárůst zřízených datových schránek u běžných občanů, tedy fyzických osob, je  meziročně 51 %, v květnu šlo oproti minulému roku dokonce o nárůst o 79 %. V průměru si letos lidé zřídili 3 462 datových schránek fyzických osob měsíčně. U podnikajících osob je letošní nárůst přes 21 % měsíčně, což znamená cca 1 900 nových datových schránek podnikatelů každý měsíc.

Podle ministerstva se na prudkém nárůstu podílelo zejména zpřístupnění pro mobilní zařízení a možnost jednoduchého přihlášení prostřednictvím mobilní aplikace Mobilní klíč. Pomohl prý ale také redesign uživatelského prostředí. Tyto a další novinky na Lupě sledujeme v sekcích Datové schránky a Portál občana.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 8. 2019 16:34

  bez přezdívky

  Tak problém s tím je, že vlastnictví datové schránky pro majitele znamená dodatečné legislativní požadavky. To se snad ale brzo změní, takže už se nebude stávat, že si lidé pořídí soukromou datovou schránku a za pár měsíců jim přistane ve schránce pokuta za nedodržení zákonných požadavků, například na to jak odevzdat daňové přiznání. To je podle mě právě teď ta největší brzda - prostě je s tím víc práce než užitku.

 • 7. 8. 2019 12:28

  lupa.cz jsou už jako čučkaři

  Tim chce ministerstvo rict, ze si budou zbyvajici obcane (do poctu zhruba 6M, kdy z 8.5M pocitam 2.5M jako chronicke odpirace) zrizovat schranky jeste dalsich 120 let? Kdyby byl ten system skutecne k necemu, tak by se jim tam podle meho nazoru zaregistrovala naprosta vetsina behem 2 let, a pokud budu pesimista tak behem 10 let. Nemel by se uz skutecne nekdo odpovedny zamyslet, kde udelali panove chybu?

 • 7. 8. 2019 12:40

  Martin

  Tím, jak datové schránky pro normální lidi začínají dávat smysl až v poslední době, má ten nárůst logiku a ta čísla jsou hezká. Dle mého bude ten růst teď ještě dynamičtější, když se Portál občana daří rozvíjet tak hezky.