Hlavní navigace

Ministři zemí EU dali zelenou stavbě bezplatných městských Wi-fi sítí

5. 12. 2016

Sdílet

Celkem 120 milionů eur chce Evropská komise v příštích dvou letech rozdělit na pokrytí veřejných míst v Evropě bezplatnými Wi-fi sítěmi. Projekt WIFI4EU v září představil šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Teď s ním na svém pátečním zasedání souhlasili také ministři jednotlivých členských států.

Bezplatné Wi-fi s jednotným názvem WIFI4EU by podle návrhu EK měly vyrůst na 6000 – 8000 veřejných místech v Evropě, jako jsou například parky, knihovny, radnice, nemocnice a další „střediska veřejného života“. EU má dát grantové peníze na jejich vybudování, náklady na jejich provoz už pak mají hradit sami žadatelé o příspěvek – počítá se s tím, že půjde většinou o obce.

Ministři původní návrh Komise trochu upravili. Připojení podle nich například nemá být nutně gigabitové (tedy „internetové připojení vysoké kvality založené na širokopásmových službách s velmi vysokou rychlostí“, jak původně navrhovala Komise), ale stačí, když bude začínat na rychlosti 30 Mbit/s. 

Detaily o dalších případných změnách zatím nejsou veřejné. V pracovním materiálu, který před jednáním vypracovalo slovenské předsednictví Rady EU (PDF v angličtině), přitom členské státy rozporovaly řadu bodů.

Nejasné podle nich bylo například to, jakým způsobem se budou peníze rozdělovat. Návrh totiž jen mluvil o tom, že by „finanční pomoc měla usilovat o zeměpisně vyvážené rozdělení.“ A ministři také požadovali jasné záruky, že free Wi-fi nebude narušovat investice současných poskytovatelů připojení nebo budoucí stavbu 5G sítí.

Slovenské předsednictvo v pracovním materiálu také navrhlo změkčit původní podmínku, že sítě mají být dostupné opravdu zcela bezplatně – uživatelé tedy za jejich používání neměli „platit“ ani poskytováním svých osobních dat. Ministerský návrh se omezuje jen na zákaz využívání sítí pro reklamu a zakazuje využívání osobních dat ke komerčním účelům.

Co z pracovního návrhu se dostalo do konečné verze, ovšem ještě není veřejně známo. Návrh teď musí odsouhlasit ještě Evropský parlament, který o něm má jednat v půlce prosince. Pokud projde, vypíše EK první grantové výzvy v květnu až červnu 2017, a spuštění prvních sítí se očekává někdy kolem října.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).