Hlavní navigace

Místopředseda Rady ČRo se distancuje od výroků Vítězslava Jandáka

29. 4. 2019

Sdílet

Jiří Vejvoda Autor: Český rozhlas

Místopředseda Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda poskytl médiím své prohlášení adresované Syndikátu novinářů, ve kterém se distancuje od vystupování svého kolegy Vítězslava Jandáka.

Herec a bývalý politik Jandák se při veřejném zasedání Rady ČRo minulý týden ohradil proti některým novinářům, kteří v poslední době kritizovali fungování rozhlasové rady. Zejména mu vadil text Jany Machalické z Lidových novin, která současné fungování mediálních rad označila za parodii na nezávislý a dobře fungující orgán. Radním vyčetla, že rozhlas mistrují za nepodstatné věci a odvádějí pozornost od skutečných problémů.

Radní Jandák reagoval tím, že novinářku označil za „soudružku“, od které „nemůže čekat nic chytrého a inteligentního“. Komentátor Jindřich Šídlo je pro něj „odpad“ a oznámil, že až potká hudebního kritika Jiřího Černého, tak mu „jednu flákne“ za rozhovor pro Deník N, ve kterém Černý zhodnotil Jandáka jako kreaturu. Svůj výstup uzavřel slovy, že za něj bude určitě napadán, ale je mu to u pr….

V prohlášení, které pak poskytl Parlamentním listům, Jandák zdůraznil, že „křičící a agresivní menšina už delší dobu u voleb prohrává s mlčící většinou, vlastním národem“. „Mám však předtuchu, že brzy už to projede definitivně. Ten strašlivý český národ jich totiž má plné zuby. Krasoduchové, končíme,“ uzavřel.

Místopředseda rady Jiří Vejvoda připomíná, že zákon požaduje po radních, aby neporušovali důstojnost své funkce. „Proslov radního Vítězslava Jandáka mě, přiznávám, šokoval natolik, že jsem na něj nebyl schopen okamžitě reagovat. Činím tak proto alespoň nyní,“ vysvětlil, proč se neozval už během veřejné schůze.

„Necítím potřebu vměšovat se do názorového světa pana kolegy. Má právo vyjadřovat se k čemukoli včetně článků v tisku či invektiv na svoji adresu. Zároveň však na veřejném zasedání kontrolního orgánu, voleného Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky, má zákonem určenou povinnost neporušovat závažným způsobem důstojnost své funkce, viz paragraf 6., bod 2., písmeno b) Zákona č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu,“ sdělil Vejvoda.

„Výrazy, které použil, i hrozba fyzickým násilím jsou pro mě zcela nepřijatelné a zásadně se od nich distancuji,“ doplnil místopředseda Rady ČRo.

Celý dopis Jiřího Vejvody předsedovi Syndikátu novinářů

Vážený pane předsedo,

oslovuji Vás jako člen Syndikátu novinářů České republiky i jako místopředseda Rady Českého rozhlasu.

Dne 24. 4. 2019 se součástí veřejného zasedání Rady Českého rozhlasu stal proslov radního Vítězslava Jandáka, který mě – přiznávám – šokoval natolik, že jsem na něj nebyl schopen okamžitě reagovat. Činím tak proto alespoň nyní.

Necítím potřebu vměšovat se do názorového světa pana kolegy. Má právo vyjadřovat se k čemukoli včetně článků v tisku či invektiv na svoji adresu.Zároveň však na veřejném zasedání kontrolního orgánu, voleného Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky, má zákonem určenou povinnost neporušovat závažným způsobem důstojnost své funkce, viz paragraf 6., bod 2., písmeno b) Zákona č. 484/1991 Sb. o Českém rozhlasu.

Výrazy, které použil, i hrozba fyzickým násilím jsou pro mě zcela nepřijatelné a zásadně se od nich distancuji.

PhDr. Jiří Vejvoda

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).