Hlavní navigace

Mobilní operátoři úřadům předali dvakrát víc údajů o lidech než o rok dříve

9. 3. 2017

Sdílet

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal tradiční přehled toho, jak často oprávněné orgány (orgány činné v trestním řízení, policie, BIS, Vojenské zpravodajství a Česká národní banka) v loňském roce žádaly operátory o poskytnutí tzv. provozních a lokalizačních údajů. 

Zatímco u pevných telefonních sítí se čísla drží na podobných hodnotách jako v roce 2015, u mobilních sítí a žádostí o informace z datových sítí počty výrazně narostly. 

U datových sítí (tedy sítí el. komunikací s přepojováním paketů) vzrostl počet kladně vyřízených žádostí na desetinásobek, z 525 případů v roce 2015 na 5661 v loňském roce. Záporně bylo vyřízeno jen 137 žádostí (v roce 2015 74).

Velký nárůst ukazuje zpráva ČTÚ i u žádostí v mobilních sítích. Z předloňských 219 070 kladně vyřízených žádostí loni bylo 472 522. Odmítnutí se příslušné orgány dočkaly v 4461 případech (předloni v 2826).


Autor: ČTÚ

„Na základě jedné žádosti přitom mohou být předávány informace o provozu mezi více telefonními čísly. Do statistiky je započítána každá žádost, kterou operátor vyřídil. Pokud se oprávněný orgán obrátí v jedné trestní věci na více provozovatelů, je tato jeho žádost započtena do výkazu u každého z nich,“ upozorňuje ČTÚ.

„Statistiku navyšuje požadavek na výpis z buňky, který musí být z technických důvodů pro potřeby poskytovatelů rozdělen do samostatných žádostí po maximálně tříhodinových časových intervalech,“ dodává úřad.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).