Hlavní navigace

Mozilla spustila naostro vlastní VPN, stojí bez centu 5 dolarů na měsíc

Sdílet

Karel Wolf 16. 7. 2020
Síť - kabely Autor: Depositphotos

Společnost Mozilla, která stojí za alternativním internetovým prohlížečem Firefox, spustila naostro svoji již před dvěma lety poprvé oznámenou VPN službu Mozilla VPN (dříve Firefox Private Network).

Služba je spouštěna po zhruba osmi měsících veřejného betatestu s omezenou skupinou uživatelů. Komerční podoba služby je k dispozici za 4,99 amerických dolarů (asi 116 Kč) měsíčně a zatím startuje pouze v USA, Kanadě, Velké Británii, Singapuru, Malajsii a v rámci Nového Zélandu. Zbytek světa by se měl dočkat ještě letos a to konkrétně na podzim.

Hlavním motivátorem pro vývoj služby bylo vykompenzovat kontinuálně se snižující příjmy od vyhledávačů a zároveň se vymanit ze závislosti na  Google, který tvoří převažující část komerčních příjmů z Firefoxu. Mozilla experimentuje i s dalšími komerčními službami jako je například cloudové úložiště, všechny mají být zprostředkovávány formou předplatného ve Firefoxu.

Mozilla VPN vychází z open source protokolu WireGuard a její autoři se chlubí tím, že obsahuje pouze 4 000 řádek zdrojového kódu, což by se mělo pozitivně projevit na její rychlosti. Společnost deklaruje, že služba neobsahuje žádný datový limit a neuchovává žádné záznamy o aktivitě uživatelů. Na jeden účet umožňuje připojit 5 zařízení.

VPN bohužel zatím není dostupná pro všechny platformy, momentálně běží pouze pod Microsoft Windows a na mobilních telefonech s Androidem. Společnost aktuálně ladí také verzi pro iOS (nelézá se v betě) a údajně do budoucna počítá také s verzí pro Linux a macOS.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.