Hlavní navigace

Mozilla vydala nový Firefox, prozradí na stránky, jak moc zatěžují počítač

13. 12. 2018

Sdílet

Mozilla Firefox - logo Autor: Mozilla

Společnost Mozilla uvolnila novou verzi Firefoxu, verze 64 přináší po delší době větší množství funkčních změn. Detailně je probírá náš sesterský server Root.cz v článku Firefox ukazuje spotřebu stránek a umí označit více panelů.

První novinkou je Task Manager, který zobrazuje, jak moc jednotlivé načtené stránky využívají systémové zdroje a jak velký vliv tak mají na celkovou spotřebu. V současné verzi je vidět jen vytěžování CPU, v dalších buildech by se ale měla objevit také informace o množství paměti, kterou jednotlivé načtené stránky spotřebovávají.  Prohlížeč informaci převádí do tzv. „Energy Impactu“, což je pokus o kvantifikaci energetické náročnosti.

Mezi další změny patří přidaná podpora pro práci s více kartami současně. Stlačením klávesy CTRL je možné označit jednotlivé karty a následně operovat se všemi naráz. 

Mezi na první pohled neviditelné, ale o to významnější změny patří zlepšení výkonu pod Linuxem a macOS povolením optimalizace v čase linkování (Clang LTO). Z prohlížeče také zmizela podpora certifikátů Symantecu a zobrazování RSS. Kompletní popis novinek je dostupný zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).