Hlavní navigace

Mozilla vydala nový Firefox, prozradí na stránky, jak moc zatěžují počítač

Sdílet

Karel Wolf 13. 12. 2018

Společnost Mozilla uvolnila novou verzi Firefoxu, verze 64 přináší po delší době větší množství funkčních změn. Detailně je probírá náš sesterský server Root.cz v článku Firefox ukazuje spotřebu stránek a umí označit více panelů.

První novinkou je Task Manager, který zobrazuje, jak moc jednotlivé načtené stránky využívají systémové zdroje a jak velký vliv tak mají na celkovou spotřebu. V současné verzi je vidět jen vytěžování CPU, v dalších buildech by se ale měla objevit také informace o množství paměti, kterou jednotlivé načtené stránky spotřebovávají.  Prohlížeč informaci převádí do tzv. „Energy Impactu“, což je pokus o kvantifikaci energetické náročnosti.

Mezi další změny patří přidaná podpora pro práci s více kartami současně. Stlačením klávesy CTRL je možné označit jednotlivé karty a následně operovat se všemi naráz. 

Mezi na první pohled neviditelné, ale o to významnější změny patří zlepšení výkonu pod Linuxem a macOS povolením optimalizace v čase linkování (Clang LTO). Z prohlížeče také zmizela podpora certifikátů Symantecu a zobrazování RSS. Kompletní popis novinek je dostupný zde.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.