Možný milník pro startupy, úpravu pravidel pro zaměstnanecké akcie řeší sněmovna

30. 5. 2025

Sdílet

Startup - inovace - nápad Autor: Depositphotos

Návrh změny zákona, který zahrnuje i zaměstnanecké akcie, se dostal do Poslanecké sněmovny. Po nových pravidlech dlouhodobě volá startupová komunita. Podle ní by pomohly rozvoji technologií i možnostem podnikání v Česku. Pokud se naopak zákony řešící takzvané ESOPy plnohodnotně nezavedou, může to podle nich způsobit odchod inovativních firem ze země.

„Šance, že nová úprava zaměstnaneckých opčních programů bude už letos, se výrazně zvýšila,“ komentuje předseda České startupové asociace Martin Jiránek. „Pro startupové prostředí je to dobrá zpráva,“ věří.

Zaměstnanecké akcie mají umožnit mladým firmám „vyplácet“ zaměstnance podílem na společnosti místo klasické mzdy. Pokud to dělají dnes, zákony nutí jak společnosti, tak jejich pracovníky, aby odváděli z takového podílu daně při jeho nabytí. Mnohdy to ale znamená mimo jiné to, že by zaměstnanci měli státu posílat částku násobně převyšující jejich příjem ve chvíli, kdy reálně žádné peníze nedostanou. Občasným řešením startupů je tak zůstávat v tomto ohledu mimo legislativní nastavení, některé raději volí sídlo firmy v zahraničí.

Startupy v Česku zaměstnávají dvakrát více lidí než celý finanční sektor, říká nový report Přečtěte si také:

Startupy v Česku zaměstnávají dvakrát více lidí než celý finanční sektor, říká nový report

„Současné podmínky v ČR nejsou v mezinárodním srovnání konkurenceschopné. To zvyšuje riziko, že talentovaní lidé budou odcházet za lepšími podmínkami do zahraniční, kde mohou získat nejen vyšší mzdu, ale i výhodnější opční programy,“ zmiňoval už dříve pro Lupu Jaroslav Menčík, partner advokátní kanceláře Mavericks Legal. I on potvrdil, že odchod firem do zahraničí je jedním z řešení, které podnikatelé volí.

Nové podmínky mají splňovat princip takzvaného „no tax before cash“, tedy ke zdanění má docházet až po prodeji podílu. Kromě toho má být zhodnocení podílu zdaněno pouze daní z příjmu, tedy bez sociálního a zdravotního pojištění.

„Dalším ostře sledovaným krokem bude závěrečné hlasování o celé novele zákona včetně ESOPů. Tento moment očekáváme v horizontu několika týdnů, a doufáme ve zdárné vyústění naší mise za funkční ESOP,” uvádí Jiránek.

Ondřej Tomek: Technologické firmy nemají důvod v Česku zůstat. Vím o třiceti, které právě odcházejí Přečtěte si také:

Ondřej Tomek: Technologické firmy nemají důvod v Česku zůstat. Vím o třiceti, které právě odcházejí

Na nastavení pravidel ESOPů tlačí řada organizací a podnikatelů. V roce 2021 vyzvali evropští zakladatelé startupů včetně Tomáše Čupra z Rohlíku své vlády k přijetí startupových standardů. Na začátku roku 2023 pak vzniklo hnutí ESOPasap, za nímž stojí investiční skupina Miton.

Otevřený dopis s žádostí o zavedení funkčního systému zaměstnaneckých akcií loni poslali vládě, která se zavázala k přijetí přívětivějšího prostředí pro startupy, největší hráči startupového světa, včetně jednorožců Mews či Productboard. 

Vláda poté kývla na změny v danění zaměstnaneckých akcií, ale podle startupového světa byla pravidla nevyhovující. Svůj dopis s problematickými body novinek posílali například z iniciativy Czech Founders. Mimo jiné s Ministerstvem financí je v kontaktu ohledně řešení ESOPů také Česká startupová asociace.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Novinářka, která dává dohromady čísla a příběhy. Do článků se jí dlouhodobě vetřely především technologie a startupy. Pracovala pro Českou televizi, tisk i web.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).