Hlavní navigace

MPO a Ministerstvo pro místní rozvoj stale hledají města pro testování 5G

25. 10. 2019

Sdílet

5G

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj stále hledají města (a městské části), která chtějí testovat 5G technologie.

Návrhy na projekty lze posílat do 22. 11. 2019, z nich bude formou soutěže vybráno pět, kterým stát pomůže s rychlejším nasazením technologie. „Vybereme 5 měst, která se díky soutěži dříve stanou chytrá – s pomocí 5G sítí. Pomůže jim s tím spolupráce státu a soukromého sektoru. V soutěžních návrzích nám mohou samosprávy posílat  nová řešení v oblasti autonomní mobility, bezpečnosti občanů či třeba elektronického zdravotnictví,” vysvětluje vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, jak by měla soutěž vypadat.

„Vítězná města a obce podpoříme také při budování a rozvoji konceptu Smart, zejména v oblasti budování digitální infrastruktury. Při testování bude vytvořen metodický postup zavádění 5G sítí, který může být následně využit i v dalších regionech, ale také při tvorbě programů a výzev v budoucím programovém období. Naším cílem je ukázat na příkladech těchto měst a regionů cestu, jakým způsobem efektivně zapojit nové technologie 5. generace při zvyšování konkurenceschopnosti a zkvalitňování prostředí obyvatel v různých oblastech života. Věřím, že díky praktické podpoře inovací vznikne v regionech atraktivní a udržitelný ekosystém,“ doplňuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Vítězové mimo jiné získají potřebné experimentální frekvence za symbolický poplatek. Výsledky budou oznámeny 12. prosince ve 12.00 hodin na Ministerstvu průmyslu a obchodu. Soutěžní návrhy lze podávat do 22. 11. 2019 do 14:00 hodin, formulář pro přihlášení je k dispozici na webu MPO, podání je možné pouze elektronicky prostřednictvím e-mailové adresy soutez5g@mpo.cz.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 10. 2019 15:21

    bez přezdívky

    5G sítě mají testovat komerční operátoři a stát má těmto operátorům akorát co nejvíc usnadnit veškerou nutnou administrativní zátěž. Rozhodně ne, aby stát přes svoje ministerstva cosi pytlíkoval s městy, protože to dopadne jako internet do škol neboli naprostá blamáž a podojená státní kasa.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Externí spolupracovník serveru Lupa.cz a expert na blockchain a kryptoměny. Jako šéfredaktor v minulosti vedl ADASTRA Business Intelligence Magazine a server ITbiz.cz. Dnes pracuje jako redaktor časopisu Forbes.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).