Hlavní navigace

Na české banky míří vlna phishingových útoků, využívá homoglyfy

9. 10. 2019

Sdílet

Na klienty tuzemských bank mířily nové phishingové útoky. V rámci nich byly rozesílány plošné e-maily tvářící se jako oficiální komunikace od daných finančních institucí, které pak uživatele odváděly na podvodné stránky. Útoky detekovala kyberbezpečnostní společnost ESET.

„Můžeme potvrdit, že tuzemské banky v posledních dnech čelí zvýšené intenzitě phishingových útoků. Podvodné stránky, na které byli klienti směřováni, jsou již deaktivované a nepředstavují riziko. Z dostupných informací rovněž vyplývá, že útok směřoval z Indie,“ uvádí technický ředitel české pobočky ESETu Miroslav Dvořák.

Ten také uvádí, že poměrně novým trendem je využívání takzvaných homoglyfů. Jde o znaky, které vypadají podobně, jako běžná písmena naší abecedy, ale z pohledu výpočetních systémů mají jiný význam a jsou jinak interpretovány. Jde například o „Ь“ a „b“. Takto lze vytvářet nové domény.

ESET nekomentuje, na jaké všechny banky tyto útoky mířily a veřejně známá není ani úspěšnost celé kampaně.

Jednou z postižených institucí je Raiffeisenbank, která na svém webu na útoky upozornila. „S ohledem na právě probíhající pokusy o phishing (zasílání podvodných mailů jménem banky) vám připomínáme důležitá bezpečnostní opatření při práci s účtem a penězi v internetovém prostředí,“ uvádí banka a přidává několik tipů bezpečného e-bankingu.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).