Hlavní navigace

Na Cyber Czech bránili experti železnici před útokem hackerů

Sdílet

Jan Beránek 20. 10. 2016

Kritická informační infrastruktura – to je Národního bezpečnostního úřadu, pořadatele národního technického cvičení Cyber Czech, jednou ze zásadních cílů případného kybernetického útoku. 

V Kybernetickém polygonu Masarykovy univerzity se včera snažili bezpečáci ubránit systém spravující železniční síť, a tím i transport s jaderným odpadem. 

"Jednalo se o druhé takto velké cvičení technického rázu. Po pozitivních ohlasech z minulého roku jsme zapracovali některé připomínky cvičících a celkově prostředí upravili tak, aby působilo ještě realističtěji. Sofistikovanost a intenzita útoků vyústila až k napadení strategického informačního systému,“ popisuje výběr letošního tématu Radim Ošťádal z Národního centra kybernetické bezpečnosti. 

Fiktivní příběh letošního cvičení simuloval situaci, v níž vyhrocené společenské názory na migrační krizi vedly k násilnému chování a také počítačovým útokům. IT experti tak reagovali na stav, v němž byly právě systémy železniční dopravy nejzranitelnější, informace o útocích na ně přicházely z okolních zemí a jeden incident vyústil až v tragickou srážku vlaků s četnými oběťmi na životech. 

Prakticky orientované akce se zúčastnilo 24 odborníků ze státní sféry, firem i některých bezpečnostních složek. Byli rozděleni do šesti týmů a po dobu šesti hodin čelili intenzivním, postupně se zesilujícím útokům hackerů.

Kromě útočníků a obránců systémů tentokrát sehráli významnou roli také zástupci médií. "Letošní scénář jsme udělali složitější, obsahoval více zařízení a služeb. Týmy musely zvládnout nejen jejich obranu, ale musely být schopny také komunikovat s okolím a mít právní povědomí o dopadech svých rozhodnutí,“ zdůvodnil vedoucí bezpečnostního týmu MU Jan Vykopal

Zdroj: tisková zpráva

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.