Hlavní navigace

Na Slovensku otestovali první 5G videohovor, staví na technologiích ZTE

12. 7. 2019

Sdílet

ZTE

Čínská společnost ZTE, před kterou stejně jako před Huawei varoval NÚKIB, na českém trhu v podstatě není přítomná a jejím doposud největším projektem byla CDMA síť U:fon. ZTE se ale na jiných trzích prezentuje jako jeden z hráčů v 5G sítích a první projekty zkouší i v sousedním Slovensku.

ZTE konkrétně společně se slovenským operátorem SWAN Mobile uskutečnily první 5G videohovor na Slovensku. Test proběhl ve městě Banská Bystrica a využívalo se kompletní řešení od ZTE – tedy rádiová část, core technologie (síť na 3GPP R15) i chytrý telefon (ZTE Axon 10 Pro).

Během testování tento týden byly v síti naměřeny hodnoty kolem 1 Gb/s a Číňané společně se Slováky testovali také například scénář, kdy dron snímal 360stupňový obraz, který pak byl přenášen do VR brýlí.

„Pre spustenie našej 5G siete bolo potrebné spojiť sily 4ky a SWANu, teda presnejšie ich frekvenčné pásma 1,8 a 3,7 GHz. Táto úzka spolupráca umožní obom sesterským spoločnostiam predstaviť svojim zákazníkom nové typy konvergentných služieb. Štvorkári budú môcť využiť vysokú 5G rýchlosť na svojich smartfónoch. Spoločnosť SWAN je lídrom v oblasti pevného pripojenia domácností prostredníctvom LTE siete, ktorú 5G ešte viac posilní a skvalitní,“ uvádí k tomu SWAN. Pro kontext: 4ka je čtvrtý mobilní operátor na Slovensku, který funguje jako partnerská spolupráce SWANu a Slovenskej pošty.

ZTE doposud po celém světě podepsalo 25 kontraktů na 5G. Společnost zároveň pro SWAN slouží jako hlavní dodavatel pro LTE, a to jak na rádiové, tak core části. Slovenská vláda už dříve uvedla, že v čínských telekomunikačních firmách bezpečnosti riziko nevidí a že nejsou žádné důkazy na jejich obviňování.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).