Hlavní navigace

Na Slovensku otestovali první 5G videohovor, staví na technologiích ZTE

Sdílet

Jan Sedlák

Čínská společnost ZTE, před kterou stejně jako před Huawei varoval NÚKIB, na českém trhu v podstatě není přítomná a jejím doposud největším projektem byla CDMA síť U:fon. ZTE se ale na jiných trzích prezentuje jako jeden z hráčů v 5G sítích a první projekty zkouší i v sousedním Slovensku.

ZTE konkrétně společně se slovenským operátorem SWAN Mobile uskutečnily první 5G videohovor na Slovensku. Test proběhl ve městě Banská Bystrica a využívalo se kompletní řešení od ZTE – tedy rádiová část, core technologie (síť na 3GPP R15) i chytrý telefon (ZTE Axon 10 Pro).

Během testování tento týden byly v síti naměřeny hodnoty kolem 1 Gb/s a Číňané společně se Slováky testovali také například scénář, kdy dron snímal 360stupňový obraz, který pak byl přenášen do VR brýlí.

„Pre spustenie našej 5G siete bolo potrebné spojiť sily 4ky a SWANu, teda presnejšie ich frekvenčné pásma 1,8 a 3,7 GHz. Táto úzka spolupráca umožní obom sesterským spoločnostiam predstaviť svojim zákazníkom nové typy konvergentných služieb. Štvorkári budú môcť využiť vysokú 5G rýchlosť na svojich smartfónoch. Spoločnosť SWAN je lídrom v oblasti pevného pripojenia domácností prostredníctvom LTE siete, ktorú 5G ešte viac posilní a skvalitní,“ uvádí k tomu SWAN. Pro kontext: 4ka je čtvrtý mobilní operátor na Slovensku, který funguje jako partnerská spolupráce SWANu a Slovenskej pošty.

ZTE doposud po celém světě podepsalo 25 kontraktů na 5G. Společnost zároveň pro SWAN slouží jako hlavní dodavatel pro LTE, a to jak na rádiové, tak core části. Slovenská vláda už dříve uvedla, že v čínských telekomunikačních firmách bezpečnosti riziko nevidí a že nejsou žádné důkazy na jejich obviňování.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Žádné názory