Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy vyvíjí společně s firmou Newton Media nové nástroje pro měření objektivity a vyváženosti v rozhlasovém a televizním vysílání.
„Cílem projektu je vyvinout nové nástroje, které přispějí k přesnějšímu měření objektivity a vyváženosti v rozhlasovém a televizním vysílání, a to zejména v předvolebních obdobích. Na jeho konci bude podrobná metodika pro provádění kvantitativní obsahové analýzy vysílání, která bude nově zohledňovat i dosud spíše opomíjené zákonné a normativní požadavky kladené na tento druh vysílání,“ informoval mluvčí fakulty Jakub Říman.
Projekt financuje Technologická agentura ČR. „Naše pracoviště se dlouhodobě snaží přispívat ke kultivaci mediální sféry, získáním grantu TA ČR se toto úsilí dostává na vyšší úroveň. Tématu měření objektivity a vyváženosti se můžeme věnovat intenzivněji a dlouhodoběji, posunout ho spolu s aplikačním garantem do fáze vývoje nové metodiky, kterou čeští vysílatelé i regulátoři velmi potřebují. Navíc jde o téma pozorně sledované i mimo akademickou a žurnalistickou komunitu a my už se nemůžeme dočkat dalšího kola konzultací s odbornou veřejností,“ uvedl za Centrum pro mediální studia na FSV UK vedoucí projektu Jan Křeček.
„Jako aplikační garant dá Newton Media k dispozici své know-how a moderní technologie pro zpracování a analýzu mediálních dat,“ doplnil Ivan Vodochodský z Newton Media.
Výstupy projektu budou nabídnuty Radě pro rozhlasové a televizní vysílání, Radě České televize, Radě Českého rozhlasu i odborné veřejnosti.