Hlavní navigace

Národní technická knihovna na počítače místo Windows nasadila Linux

31. 7. 2018

Sdílet

Národní technická knihovna, NTK

Mnichov nebo Dolní Sasko nedávno ohlásily plán migrovat zpět z Linuxu na Windows, jedna z českých veřejných institucí naopak do tohoto světa naskakuje. Národní technická knihovna (NTK) na 150 osobních počítačích ve veřejné části nasadila namísto Windows distribuci Fedora Linux.

Vedle Fedory nyní v NTK běží open source kancelářský balík LibreOffice, Calibre pro práci s elektronickými knihami nebo také nástroje pro vývojáře. Ty se používají na FIT ČVUT, jejíž studenti patří mezi významnou část návštěvníků NTK.

„Dosavadní PC stanice s Microsoft Windows dnes již nevyhovovaly zejména pro přehrávání multimediálního obsahu a byly také náročné pro správce. Teď jsme je nahradili novými plnohodnotnými osobními počítači s Linuxem. Tím se sníží náklady na podporu operačního systému zhruba o dvě třetiny,“ popisuje ředitel NTK Martin Svoboda.

Technická knihovna už podle svých slov využívá open source u více než poloviny svých informačních systémů a u více než 90 procent infrastrukturních systémů. „Je mezi nimi například operační systém Red Hat Enterprise Linux, sloužící jako hlavní virtualizační serverová infrastruktura NTK a většiny virtualizovaných systémů. Dále je to knihovní portál Vufind s rozšířenými možnostmi vyhledávání elektronických informačních zdrojů a rovněž databázová technologie PostgreSQL, která má v budoucnu nahradit uzavřené řešení společnosti Oracle,“ uvádí NTK.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).