Hlavní navigace

Nasazení eSIM se opožďuje, americké úřady vyšetřují možné tajné dohody operátorů

23. 4. 2018

Sdílet

eSIM

Konec plastových SIM karet a jejich nahrazení eSIM se opět o něco odkládá. Alespoň do doby, než skončí vyšetřování, ve kterém americké ministerstvo spravedlnosti zjišťuje, jestli se američtí operátoři Verizon a AT&T nepokoušeli tajně dohodnout s asociací GSMA na tom, jak technologii zneužít proti zájmům uživatelů. O šetření informoval deník New York Times (NYT).

Ministerstvo začalo dva největší americké operátory a operátorskou asociaci, která koordinuje vývoj standardu pro eSIM, vyšetřovat na podnět nejméně jednoho jiného operátora jednoho výrobce mobilních zařízení (podle zdrojů NYT jím byl Apple).

eSIM má mimo jiné přinést jednoduchý přechod od jednoho operátora k druhému: nebude nutné chodit na prodejnu, ale do zařízení se na dálku (např. přes Wi-Fi) nahraje datový balíček s údaji, které budou eSIM identifikovat v síti (jde tedy vlastně digitální otisk obsahu dnešní plastové SIM).

A Verizon, AT&T a GSMA jsou podle NYT podezřelí z toho, že se pokoušeli tajně dohodnout na způsobu, který by operátorům umožnil zablokovat zařízení jen pro určitou mobilní síť. Podle operátorů nejde o nic zásadního. Mluvčí Verizonu deníku řekl, že v šetření jde o „vyjasnění rozdílných názorů některých výrobců na vývoj eSIM“ a že jde o  „mnoho povyku pro nic“.

Asociace GSMA nicméně po vydání článku oznámila, že vývoj standardu pro eSIM dočasně pozastavila, než bude vyšetřování ukončeno. „Standard obsahuje celou řadu funkcionalit, včetně možnosti, že eSIM může být blokována pro určitou síť. Tato funkce měla být v USA aktivní, uživatelé by s ní ale museli explicitně souhlasit v rámci konkrétních smluvních ujednání se svým operátorem – například v okamžiku, kdy by si kupovali dotované zařízení,“ vysvětluje GSMA.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).