Hlavní navigace

Násilí, strach, sex, vulgarismy, alkohol a drogy. Česká televize otestuje nové piktogramy

30. 12. 2019

Sdílet

Česká televize - piktogramy - nevhodný obsah Autor: Česká televize

Vybrané večerní pořady České televize se od začátku ledna dočkají nového označení. Pokud budou zahrnovat obsah nevhodný pro děti do 15 let, označí je televize některým z nových piktogramů, který má před takovým obsahem varovat.

V testovacím režimu půjde o pět typů potenciálně nevhodného obsahu: vulgární jazyk, drogy a alkohol, strach, násilí a sex.

Podívejte se, jak nové piktogramy vypadají:

„Už dnes označujeme obrazovým symbolem i krátkým upozorněním před samotným začátkem pořadu ty části programu, které jsou vhodné spíše pro diváky starší patnácti let,“ říká generální ředitel ČT Petr Dvořák. „Nová série pěti obrazových symbolů je ale daleko sdělnější, podrobnější a rodiče tak budou moci díky ní snáz posoudit, co nechají své mladší děti sledovat. Navazujeme tak částečně na systém, který jsme zavedli před několika lety na Déčku. Tam označujeme pořady vhodné pro děti starší osmi let,“ dodává.

Nové piktogramy se ze začátku budou objevovat hlavně u pořadů vysílaných po osmé hodině večerní. Postupně se mají stát standardní součástí vysílání.

Česká televize piktogramy vyvinula interně, potvrdila Lupě mluvčí ČT Karolína Blinková. A interně provedla televize také jejich testování před nasazením do zkušebního provozu ve vysílání. Počet piktogramů ještě není definitivní: „Výhledově uvažujeme ještě o piktogramu pro jednu tematickou oblast,“ dodává Blinková.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).