Hlavní navigace

NBÚ s partnery rozjel kyberbezpečnostní akci zaměřenou na střední školy

5. 12. 2016

Sdílet

Řada tuzemských vysokých škol začala v posledních letech zavádět obory zaměřené primárně na kybernetickou bezpečnost. Tato oblast je stále důležitější, dotýká se státu i soukromé sféry, a jsou tedy potřeba lidi, kteří oblasti rozumí. Ať už po technické či třeba právní stránce.

Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) nyní s řadou velkých partnerů (univerzity, CZ.NIC, ministerstva, armáda, Úřad pro ochranu osobních údajů a další) rozjel akci, která má povědomí o kyberbezpečnosti dostat také mezi studenty středních škol. Jde o Středoškolskou soutěž v kybernetické bezpečnosti (Cyber Security Competition).

„Soutěž dává dohromady řada nadšenců z oblasti IT a kyberbezpečnosti a jejím cílem je podchytit a motivovat mladé lidi pro obor, který bude mít v nejbližších letech velkou budoucnost,“ říká k tomu NBÚ. Mezi 28. listopadem až 9. prosincem běží první kolo soutěže. Do elektronického testu je možné se přihlásit kdykoliv. Prozatím tak učinilo 800 studentů, 600 test ukončilo, aktivně se zapojilo kolem 100 škol.

První kolo je definováno jako „osvětové“, druhé „výběrové“, pak poběží v únoru příštího roku. Finále následně proběhne v červnu. Česká soutěž navazuje na evropskou alternativu, kterou organizuje organizace ENISA. Vítězové se pak dostanou do Evropské kybernetické soutěže pořádané koncem příštího roku.

Cílem soutěže není jenom identifikace možných talentů na kybernetickou bezpečnost, se kterými pak lze pracovat do budoucna. Akce má také udělat určitou osvětu na středních školách v tom, jak rozumně fungovat na internetu a v rámci elektronických zařízení. To je tématika, o které se nyní v souvislosti se vzděláváním často mluví.

Podle dostupných informací je kybernetická bezpečnostní soutěž pro mnoho subjektů velkou akcí a o její budoucnosti rozhodne to, jak se jí v prvním ročníku povede.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).