Hlavní navigace

Nedali jsme agregátoru FlashNews souhlas s přebíráním obsahu, říkají vydavatelé

11. 11. 2020

Sdílet

FlashNews - agregátor zpráv Autor: screenshot, Lupa.cz

Nový zpravodajský agregátor FlashNews, za kterým stojí společnost LiveSport, nemá souhlas velkých vydavatelství s používáním jejich obsahu. Napsal to server Info.cz

Vydavatelství Mafra, Seznam.cz a Economia podle serveru s používáním svého obsahu v rámci FlashNews nesouhlasí, nedala k němu souhlas a nemají s provozovatelem agregátoru uzavřenou žádnou dohodu. Mluvčí Mafry Tereza Sedláková serveru řekla, že se vydavatelství bude proti přebírání obsahu bránit právní cestou. 

FlashNews u přebíraných zpráv zobrazuje obvykle titulek, perex, perexový obrázek a odkaz na článek na zdrojovém serveru, tedy obsah, který sami vydavatelé šíří v rámci RSS kanálů. Na podobném principu funguje řada dalších agregátorů, včetně například služby Zprávy GoogleLiveSport sám letos na jaře spustil také agregátor sportovních zpráv FlashSport, který funguje na stejném principu jako FlashNews.

Vydavatelé hrozili různým agregačním službám soudem i v minulosti, k soudnímu řešení ale nikdy nedošlo. Situace by se mohla změnit v okamžiku, kdy Česká republika přijme chystanou novelu autorského zákona, která zahrnuje novou evropskou copyrigtovou směrnici. 

Ta vydavatelům dává výslovná právo omezit šíření jejich obsahu online nebo za něj vyžadovat licenční poplatky. Výjimkou jsou odkazy a „jednotlivá slova nebo velmi krátké úryvky“.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).