Hlavní navigace

Nejlepší IT diplomka roku je z VUT Brno, řeší zvýšení výdrže baterií v elektronice

8. 12. 2017

Sdílet

Jiří Matyáš z FIT VUT Brno se stal absolutním vítězem soutěže IT SPY hodnotící obhájené diplomové práce studentů českých a slovenských IT oborů na vysokých školách.

Vítězná diplomka se zabývá možnými úsporami výpočetního výkonu v elektronických zařízeních. Zjednodušeně jde o to, že když se sníží přesnost výpočtů a počítače budou výsledky více „odhadovat“, uživatel v praxi nic nepozná, ale nároky na energii se výrazně sníží.

„Na světě se tímto problémem zabývá několik desítek výzkumných skupin. Já jsem však první, kdo dokázal spojit dva přístupy a dosáhnout díky toho zatím nejlepšího výsledku. Naše závěry jsme prezentovali například v Kalifornii, na práci budu pokračovat v doktorském studiu. Smysl by pak dávalo si výzkum patentovat, výrobu mnou navržených obvodů by pak mohly zajišťovat technologické společnosti,“ říká Matyáš.

Na druhém místě skončila práce Jakuba Mačiny z FIT Slovenské technické univerzity v Bratislavě. Student řešil zvýšení úspěšnosti frekventantů e-learningových online kurzů (MOOC), kteří k hledání odpovědí na své otázky využívají komunitní diskusní fóra. Navržený systém dokáže lépe propojit tazatele a člověka, který by mohl znát odpověď.

„Tuto práci jsme ověřili ve spolupráci s Harvardovou univerzitou na vzorku 4600 studentů z celého světa. Náš program dokázal zapojit více studentů, doručit jim přesnější otázky i následné odpovědi. Projekt rozvíjím jako open source, takže s ním kdokoli může dále pracovat,“ říká Mačina.

Bronzovou příčku obsadil Ondřej Hubáček z FEL ČVUT, který vytvořil systém na  odhadování sportovních výsledků v internetovém sázení. „Pokračuji na doktorském studiu a téma mé dizertační práce se bude opírat o dosažené výsledky. Cílem by měl být program, který dokáže nejen predikovat výsledky sportovních utkání, ale třeba i hodnotu hráčů. Prozatím jsem určil jen prediktivní model, ale do budoucna bych chtěl právě pomocí strojového učení tento model naučit sázecí strategii,“ popisuje student své další plány.

Soutěže se letos účastnilo na 1700 prací z 16 vysokých škol. Celkové výsledky, včetně odkazů na zmíněné diplomové práce, najdete na webu soutěže.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).